Асанж го анализирал самоубиството на генералот Праљак

Основачот на Wikileaks, Џулијан Асанж внимателно го гледал самоубиството на поранешниот генерал на БиХ, Слободан Праљак, во Хашкиот трибунал пред три години и размислувал за самоубиство додека бил во еквадорската амбасада во Лондон, изјави д-р Сондра Крозби на сослушување во лондонскиот суд.

Таа кажа  дека за време на нејзните четири посети на еквадорската амбасада во Лондон забележала видливо влошување на неговата психичка и физичка состојба и дека за време на нејзината посета во февруари 2018 година, Асанж ги имал првите мисли за самоубиство и неколку пати го гледал самоубиството на Праљак, пренесуваат американските медиуми.

Според неа, Асанж признал дека го запирел кадарот во моментот кога Праљак го испива отровот и го анализирал неговото лице.

Адвокатите на Асанж истакнаа дека тој навистина може да изврши самоубиство доколку биде испратен во САД, кои го обвинуваат за шпионажа, и посочија на неговата влошена ментална состојба за време на неговиот седумгодишен престој во еквадорската амбасада и на неговото исфлање оттаму во април 2019 година и префлање во британскиот затвор.

Крозби рече дека за време на посетата на Асанж во затворот „Белмарш“ во Лондон во октомври минатата година, забележала дека Асанж е многу депресивен и дека по илјада пати на ден зборувал дека размислува за самоубиство.

Психологот Најџел Блеквуд, пак, рече дека е можно да се управува со ризикот од самоубиство на Асанж.

-Факторите на ризик можат да се променат. Асанж е многу издржлив и снаодлив човек кој е на најблискиот крај на спактарот на аутизам. Сепак, тој работеше на високо ниво во водењето на многу успешна организација, рече Блеквуд.

Сослушувањето на Асанж за неговата евентуална екстрадиција во САД треба да трае до почетокот на октомври. 

реклама

Ново сведоштво од „Школата на Мика“: Ме силуваше седум месеци, речиси секој вторник

Read more

Ана, една од девојките објавени во „Јавна соба“: Денес жртва сум јас, утре тоа може да бидеш ти

Read more

„Ќе те е*ам и тебе и жена ти... Мајка ти е к*рва“ – Цел свет ги разбра Ибра и Лукаку

Read more

Пет грешки со кои си го уништувате автомобилот

Read more

Свет

ЕУ договори стандардизација на сертификатите за вакцинација

Read more

Уапсени соработници на Навални, судот ја одби жалбата за неговиот притвор

Read more

Кина бара да не се политизира потеклото на коронавирусот

Read more

Тимот на СЗО излезе од карантин и ја почна истрагата за потеклото на коронавирусот во Кина

Read more
 

Вести

ЕУ договори стандардизација на сертификатите за вакцинација

Читај повеќе
  • play_arrow

Уапсени соработници на Навални, судот ја одби жалбата за неговиот притвор

Читај повеќе

Заев: Ако Telegram не соработува, можно е целосно блокирање на апликацијата

Читај повеќе

Кина бара да не се политизира потеклото на коронавирусот

Читај повеќе

На судењето за „организаторите на 27 април” сведочеа повеќе сведоци на одбраната

Читај повеќе

Во ковид-центрите во Скопје хоспитализирани уште 15 пациенти, вкупно се лекуваaт 245

Читај повеќе

Спасовски: Приведени се две лица во врска со случајот „Јавна соба“

Читај повеќе

Харадинај: Не ни треба дозвола од Србија за обединување со Албанија

Читај повеќе

Индекс на перцепција на корупција: С. Македонија и БиХ најлошо рангирани во регионот

Читај повеќе