Асанж го анализирал самоубиството на генералот Праљак

Основачот на Wikileaks, Џулијан Асанж внимателно го гледал самоубиството на поранешниот генерал на БиХ, Слободан Праљак, во Хашкиот трибунал пред три години и размислувал за самоубиство додека бил во еквадорската амбасада во Лондон, изјави д-р Сондра Крозби на сослушување во лондонскиот суд.

Таа кажа  дека за време на нејзните четири посети на еквадорската амбасада во Лондон забележала видливо влошување на неговата психичка и физичка состојба и дека за време на нејзината посета во февруари 2018 година, Асанж ги имал првите мисли за самоубиство и неколку пати го гледал самоубиството на Праљак, пренесуваат американските медиуми.

Според неа, Асанж признал дека го запирел кадарот во моментот кога Праљак го испива отровот и го анализирал неговото лице.

Адвокатите на Асанж истакнаа дека тој навистина може да изврши самоубиство доколку биде испратен во САД, кои го обвинуваат за шпионажа, и посочија на неговата влошена ментална состојба за време на неговиот седумгодишен престој во еквадорската амбасада и на неговото исфлање оттаму во април 2019 година и префлање во британскиот затвор.

Крозби рече дека за време на посетата на Асанж во затворот „Белмарш“ во Лондон во октомври минатата година, забележала дека Асанж е многу депресивен и дека по илјада пати на ден зборувал дека размислува за самоубиство.

Психологот Најџел Блеквуд, пак, рече дека е можно да се управува со ризикот од самоубиство на Асанж.

-Факторите на ризик можат да се променат. Асанж е многу издржлив и снаодлив човек кој е на најблискиот крај на спактарот на аутизам. Сепак, тој работеше на високо ниво во водењето на многу успешна организација, рече Блеквуд.

Сослушувањето на Асанж за неговата евентуална екстрадиција во САД треба да трае до почетокот на октомври. 

реклама

Измерени повеќе од 15.000 пениси: Кој е златниот просек?

Read more

Зошто авионите не летаат преку Тихиот Океан?

Read more

Седум предмети преку кои е најголема шансата да се заразите со корона

Read more

Катапулт поза: Повеќекратен оргазам за неа, дрска игра за него

Read more

Свет

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Обама: Трамп не може ни себеси да се заштити од коронавирусот

Read more

Родова (не)еднаквост: Само 47% од жените во светот имаат платена работа

Read more

Војниците во Нагорно-Карабах: Ќе останеме на фронтот додека не победиме

Read more

Вести

Премиерот не гледа причина да поднесе оставка доколку има бугарско вето

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Нови 640 случаи, 12 починати и 143 оздравени

Читај повеќе

Заев: Подобар договор со Бугарија не можеме да постигнеме

Читај повеќе
  • play_arrow

Обама: Трамп не може ни себеси да се заштити од коронавирусот

Читај повеќе

Заев: Нашиот пат кон ЕУ нема алтернатива

Читај повеќе

Родова (не)еднаквост: Само 47% од жените во светот имаат платена работа

Читај повеќе

Зимското сметање на времето почнува ноќта меѓу 24 и 25 октомври

Читај повеќе

Три медицински сестри од ГАК позитивни на COVID-19, а доктор и директорката се во самоизолација

Читај повеќе