Асанж ја повлече жалбата на затворската казна

Основачот на Викиликс Џулијан Асанж ја повлече жалбата на неговата затворска казна во траење од 50 недели поради кршење на условите за привремено пуштање на слобода во Велика Британија.

Судски претставници соопштија дека е откажано сослушувањето, кое било закажано за следната недела.

Асанж служи казна од 50 недели во Велика Британија поради кршење на условите за кауција, откако седум години помина во Амбасадата на Еквадор во Лондон, за да избегне екстрадиција во Шведска поради обвиненија за силување.

Асанж во февруари следната година го очекува сослушување на кое ќе биде одлучено дали ќе биде екстрадиран во САД, каде е обвинет за наводен обид да разбие владини шифри и кршење на законот за шпионажа.

реклама

Спектакл на небото: Како да го гледате метеорскиот дожд Персеиди?

Read more

Мистерија на Арктикот подгрева теории на заговор: Што се крие на замрзнатиот континент?

Read more

Како да го зголемите нивото на тестостерон на природен начин?

Read more

Нов Зеланд по 102 дена има 4 новозаразени, веднаш воведен карантин

Read more

Свет

Германија: Поради заразен ученик во изолација цело одделение

Read more

Која е Камала Харис – првата Афроамериканка кандидат за потпретседател на САД?

Read more

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Русија и СЗО преговараат околу можна проверка на руската вакцина

Read more

Вести

МТСП: Протоколот е изготвен и прифатен од градинките, групите се прилагодуваат согласно насоките

Читај повеќе

Мицотакис: Ниту една провокација нема да остане неодговорена

Читај повеќе

Филипче: Огромен е ризикот ако училиштата се отворат од септември

Читај повеќе

НБ ја затвори Еуростандард банка, штедачите ќе бидат обесштетени

Читај повеќе

Самозапалување е причината за опожарената SEAT Altea во Ново Лисиче

Читај повеќе

Бројот на посетите на Замокот Версај во драстично опаѓање поради недостиг на странски туристи

Читај повеќе

Младите во Шведска стануваат независни на 18, а во Македонија со над 30 години

Читај повеќе

Автобусите ќе возат со 75% капацитет на седишта, превозниците задоволни

Читај повеќе

139 нови случаи од 1.627 тестирања за коронавирус

Читај повеќе