Асанж не можеше да се сети како се вика и колку години има пред судот во Лондон

Основачот на Викиликс Џулијан Асанж делуваше збунето на неговото прво сослушување пред судот во Лондон денеска и се чинеше дека се мачи да се сети како се вика и колку години има.

Асанж (48), кој помина седум години во амбасадата на Еквадор во Лондон пред да биде изваден оттаму во април годинава, се соочува со 18 обвиненија во САД, вклучувајќи заговарање за хакирање владини компјутери и кршење на законот за шпионажа.

Ако биде осуден може да добие затворска казна од неколку децении.

Денеска се појави пред судот во рамките на постапката за негова екстрадиција во САД со поинаков имиџ - избричен, без долгата брада што ја имаше последниот пат кога беше виден во јавност во мај, кога беше осуден на 50 недели затвор за непојавување пред суд.

Светските медиуми јавуваат дека Асанж пркосно кренал тупаница кон неговите поддржувачи кои седеле во галеријата на судницата за да го видат нивниот херој.

Според медиумите, тој изгледал слаб, но здрав, зборувал „многу благо и на моменти се чинел уморен и збунет“.

Асанж и неговиот правен тим не успеаја да ја убедат судијката Ванеса Барајтсер дека е оправдано тримесечно одложување на и онака бавниот процес.

Откако судијката одбила да го одложи процесот, Асанж со нервозен глас рекол дека не ги разбира процедурите пред судот.

Тој исто така рекол дека неговиот случај „не е фер“ затоа што американската Влада има „неограничени ресурси“, додека тој нема лесен пристап ниту до адвокати ниту до документите што му се потребни за да се бори против екстрадицијата.

„Тие ги имаат сите предности“, рекол Асанж, кого САД го бараат поради објавување десетици илјади тајни владини документи преку Викиликс.

Американските власти го обвинуваат Асанж за заговор со поранешната аналитичарка на воената разузнавачка служба на САД Челси Менинг за упад во компјутер со доверливи податоци во Пентагон. Обвинението беше објавено на 11 април, откако Асанж беше уапсен претходно истиот ден во еквадорската Амбасада во Лондон, во која се засолни во 2012 година за да не биде екстрадиран во Шведска под обвинение за сексуален напад.

реклама

Морничави остатоци од напуштени хотели низ Југославија

Read more

Овие хороскопски двојки не се идеални, но може да успеат

Read more

Измачувал животни и се фалел на социјални мрежи

Read more

Објавени првите подетални вести за состојбата на Михаел Шумахер

Read more

Свет

Преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Навални од болница: Уште ми се тресат нозете

Read more

Рекордни 1.002 случаи на коронавирус регистрирани во Полска

Read more

Почина најмоќната жена во САД, судијката Рут Бејдер Гинсбург

Read more

Вести

Преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Гордана Јанкулоска: На крај памет не ми паѓа некаде да бегам

Читај повеќе

Во сеќавање на Игор Исаковски, на неговиот роденден

Читај повеќе

Шест починати и 140 нови случаи на коронавирус од 1.397 тестирања

Читај повеќе

Едно лице загина во тешка сообраќајка на автопатот Неготино – Демир Капија

Читај повеќе
  • play_arrow

Вака ќе изгледаат во пракса протоколите за присуство во училиште

Читај повеќе

Измачувал животни и се фалел на социјални мрежи

Читај повеќе

Навални од болница: Уште ми се тресат нозете

Читај повеќе

Рекордни 1.002 случаи на коронавирус регистрирани во Полска

Читај повеќе