Асанж нема да биде екстрадиран во земја каде му се заканува смртна казна

Кито, 16 јули 2019 (МИА) – „Основачот на WikiLeaks, Џулијан Асанж нема да биде предаден на земја во која се применува смртната казна“, изјави заменик-министерот за надворешни работи на Велика Британија, Алан Данкан на прес-конференција по средбата со еквадорскиот министер за надворешни работи Хозе Валенсија, во Кито.

Данкан додаде дека Велика Британија и Еквадор се согласиле за тоа.

Асанж во САД е обвинет за шпионажа и Вашингтон бара негова екстрадиција. Рочиштето по тоа барање е закажано за крај на февруари следната година во Велика Британија.

САД го обвинува дека ја загрозил безбедноста на нивните дипломати и војници, кога Викиликс во 2010 година објави 250.000 дипломатски документи и околу половина милион доверливи предмети за активностите на американската војска во Ирак и Авганистан. Исто така, Асанж е обвинет и за заговор со некогашната воена аналитичарка Челзи Менинг, која му ги доставила документите.

Лондонскиот суд го осуди на 50 недели затвор за кршење на условите за негово ослободување со кауција. Се разгледува и прашањето за негова екстрадиција во САД, каде што може да биде осуден на 175 години затвор. 

реклама

Работат против имунитетот – овие три намирници ја саботираат одбраната на организмот

Read more

Бугарски програмер доби одговор од Илон Маск по 154 дена чекање

Read more

Навални објави снимка од „палатата на Путин“, вредна милијарда евра

Read more

Меланија не избра американски дизајнер ни за нејзиниот последен ден како прва дама

Read more

Свет

Средба Путин-Бајден не е на дневниот ред на Русија

Read more

Силен земјотрес регистриран во близина на Филипини

Read more

Трамп, Бајден и нуклеарните шифри: Како патува најмоќниот куфер до шефот на САД?

Read more

Бајден објасни какво писмо добил од Трамп

Read more
 

Вести

Заев: Владата е посветена на покачување на платите до 34.000 денари

Читај повеќе

Во февруари исплата за скенирани фискални, граѓаните ќе добијат 6,1 милион евра

Читај повеќе

Средба Путин-Бајден не е на дневниот ред на Русија

Читај повеќе

Филипче: Нема пречка за увозот на вакцините од Србија

Читај повеќе

Силен земјотрес регистриран во близина на Филипини

Читај повеќе

Променливо облачно и потопло време за викендот, од понеделник заладување

Читај повеќе
  • play_arrow

Царовска: Нема бегање од актуелниот концепт за државна матура, бојкотираат изолирани групи

Читај повеќе

Собранието го донесе Законот за попис на населението, домаќинства и становите во 2021

Читај повеќе

Трамп, Бајден и нуклеарните шифри: Како патува најмоќниот куфер до шефот на САД?

Читај повеќе