Ашаданов го објави поширокиот список за евро-квалификациите

Селекторот на македонската репрезентација, Александар Ашаданов, денес го објави списокот на кошаркарки на кои планира за квалификациите за Еврoбаскетот во 2023 година.

Ашанов упати повик до: Анџелика Митрашиновиќ, Илина Селцова, Девана Бонер, Тијана Митрева, Марија Димитријевиќ, Матеа Николиќ, Габриела Модева, Ивона Кожобашиовска, Емилија Лазарова, Александра Стојановска, Нена Трајчевска, Цветанка Димова, Ивона Пејковска, Јована Петрушевска, Кате Поп-Димитрова, Драгана Петковска, Михаела Алексовска, Ива Чолаковска, Ивана Кметовска, Марија Митева, Мартина Блажевска, Снежана Серафимова, Елена Тасевска и Наталија Секуловска.

Во ноемврискиот „прозорец“ на ФИБА, македонските кошаркарки ќе играат со Германија и со Босна и Херцеговина.

Првиот натпревар од квалификациите за Европското првенство кое во 2023 година ќе се одржи во Словенија и во Израел, нашиот најдобар женски национален тим ќе го игра на 11 ноември, во Хале, место блиску до Лајпциг (Германија).

Мечот со БиХ е закажан за 14 ноември, во салата на СРЦ „Кале“ во Скопје.

реклама

Автомобилските клучеви имаат опција која ретко кој ја знае

Read more

Бил Клинтон хоспитализиран, сместен е на интензивна нега

Read more

Ќе блесне како нова: Трик како да исчистите када за само неколку минути

Read more

Дали знаете зошто во супермаркетите нема прозорци?

Read more

Кошарка

Ашаданов го објави поширокиот список за евро-квалификациите

Read more

Далас на Дончиќ изедначи НБА рекорд во победата над Хорнетс

Read more

Победнички старт на МЗТ во АБА 2

Read more

Магијата на Лука Дончиќ повторно на дело

Read more
 

Спорт

Барса нема пари, но има план - не се откажува од Халанд

Читај повеќе
  • play_arrow

По спорниот гол на Мбапе: УЕФА бара промена на офсајд правилото

Читај повеќе

Марио Манџукиќ ќе учи за тренер

Читај повеќе

Промаши пенал, па си даде автогол: Станковски му пресуди на својот Работнички

Читај повеќе

Иницијаторите на фудбалската Супер лига најавуваат нов концепт

Читај повеќе
  • play_arrow

Фоњини двапати го погоди Мело во меѓуножјето, па прослави поен

Читај повеќе
  • play_arrow

Меси за бразилскиот судија: Секогаш ни прави вака, како да е намерно

Читај повеќе

Мекгрегор објави навреди кон Хабиб, па го избриша твитот

Читај повеќе

Приведен сопругот на убиената атлетичарка Тироп

Читај повеќе