Фудбал

Асистенциите на Пасторе му донесоа победа на ПСЖ

20. март 2017 - 8:48 | А.С.

Фудбалерите на ПСЖ го победија тимот Лион на својот стадион во рамките на 30. коло од Првата лига до 2:1.

Битните моменти од натпреварот се одиграа во првото полувреме. Веќе во шестата минута Лаказет го доведе гостите во водство, со асистенција на Рафаел.

Потоа Пасторе испорача две асистенции за пресврт на парижаните. Рабио беше стрелец во 34. минута, а Дракслер во 40.

Во второто полувреме Лион имаше поголем посед на топката, но ПСЖ сепак беше значително поопасен пред голот. Резултатот сепак остана непроменет до крајот на натпреварот.

ПСЖ и покрај победата остана второпласиран во Првата лига и заостанува со три вода зад лидерот Монако, а Лион е на четврто место.

Коментирај