Аспиринот не ги подобрува шансите за преживување кај хоспитализирани со COVID-19

Аспиринот не ги подобрува шансите за преживување кај пациентите примени во болница со COVID-19, покажа најново британско истражување.

Кај пациентите со ковид претходно беше забележан поголем ризик од развој на згрутчувања на крвта во телото, особено во белите дробови.

Помеѓу ноември минатата година и март 2021 година, беше спроведена голема студија на 15.000 пациенти примени во болници со COVID-19, а целта беше да се тестира ефектот на аспиринот, лек кој широко се користи за спречување на згрутчувања при боледување од некои други болести.

Како дел од студијата, вкупно 7.351 пациент примал 150 милиграми аспирин дневно, а 7.451 не. Изборот бил случаен.

Истражувачите не најдоа докази дека аспиринот ја намалува смртноста, но беше забележано дека пациентите кои земале аспирин биле хоспитализирани малку пократок период, од осум дена до девет, и дека по 28 дена повеќе биле отпуштени од болница бидејќи ја прележале болеста (75 проценти наспроти 74)

Занемарливи разлики

Питер Хорби, професор по заразни болести на Оксфорд и еден од авторите на студијата, рече дека ваквите разлики се занемарливи за да се оправда широко распространетата употреба на аспирин кај пациенти со ковид.

Неговиот колега Мартин Ландреј, професор по епидемиологија, рече дека е разочаран од фактот што толку евтин и широко распространет лек се покажа како неефикасен во овој случај.

„Но, токму затоа е важно вакво истражување - да откриеме кои терапии функционираат, а кои не“, рече тој.

реклама

Што е еректилна дисфункција и како се лекува овој проблем што ги мачи мажите?

Read more

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Read more

Кои се знаците дека ви недостасува железо во телото?

Read more

Три хороскопски знаци кои не знаат како да бидат сингл

Read more

Здравје

Кои се знаците дека ви недостасува железо во телото?

Read more

Кина ја одобри Sinopharm за деца поголеми од 3 години

Read more

Знаци кои откриваат дека ви е потребен одмор

Read more

Како треба да се однесуваат невакцинираните кога ќе се укине мерката за носење маски?

Read more
 

Магазин

Три хороскопски знаци кои не знаат како да бидат сингл

Читај повеќе

Женка бел носорог стигна во Јапонија во потрага по партнер

Читај повеќе

Кои се знаците дека ви недостасува железо во телото?

Читај повеќе

Што е еректилна дисфункција и како се лекува овој проблем што ги мачи мажите?

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пилешко на индиски начин

Читај повеќе
  • filter

Ferrari влегува во светот на модата - дали би ги носеле овие креации?

Читај повеќе
  • filter

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Читај повеќе
  • play_arrow

Фитнес инфлуенсерка укажува каде најчесто грешиме кога вежбаме

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Чудесниот остров во Хрватска што личи на отпечаток од прст

Читај повеќе