Астероид го погоди Јупитер, снимен моментот од ударот

Јупитер се најде на патот на астероид којшто го погоди, забележан е голем блесок, наведено е во новиот извештај на Европската вселенска агенција (ЕСА).

На 13 септември Јупитер беше погоден од астероид, а настанот освен астронаути на ЕСА,го следеа и аматерски астронаути кои го забележаа блесокот од ударот.

Научниците засега не се сигурни колку често Јупитер е цел на масивни и брзи објекти кои создаваат блесок видлив од Земјата, но се смета дека тоа се случува многу често, меѓу 20 и 60 пати годишно.

Да е Земјата во иста ситуација, нејзината површина би можела да изгледа значително поинаку.

Remote video URL
реклама

Избрани 31 градоначалник во првиот круг, ВМРО-ДПМНЕ со најмногу победници

Read more

Малолетната ќерка на Хајди Клум позираше со разголени гради за Rollacoaster

Read more

Апасиев: Имаме советници во над 30 општини

Read more

Серијата „You“ ја престигна „Squid Game“ и моментално е најгледана на Netflix

Read more

Наука

Дали треба да бегаме во вселенски колонии или да ја спасуваме Земјата?

Read more

Првата мисија до Јупитеровите Тројанци ќе ги открива тајните за раѓањето на Сончевиот Систем

Read more

Оштетување на мозокот и стареење: Што друго им се случува на астронаутите во вселената?

Read more

Кислородот ќе исчезне пред водата - крај на Земјата каква што ја знаеме

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Израелски нуркач откри крстоносен меч стар 9 века

Читај повеќе

Дали треба да бегаме во вселенски колонии или да ја спасуваме Земјата?

Читај повеќе
  • filter

Како ќе изгледа Samsung Galaxy S22 Ultra?

Читај повеќе
  • play_arrow

Првата мисија до Јупитеровите Тројанци ќе ги открива тајните за раѓањето на Сончевиот Систем

Читај повеќе

Оштетување на мозокот и стареење: Што друго им се случува на астронаутите во вселената?

Читај повеќе

Кислородот ќе исчезне пред водата - крај на Земјата каква што ја знаеме

Читај повеќе

Facebook отвора 10.000 работни места во ЕУ заради создавање на метавселена

Читај повеќе

Метрото во Москва ќе се плаќа преку систем за препознавање лица

Читај повеќе

Пилула против корона до крајот на годината? Сиромашните земји изгледа пак ќе извисат

Читај повеќе