Астероид голем колку Ајфеловата кула денеска минува крај Земјата

Масивен астериод нешто поголем од Ајфеловата кула денес ќе помине покрај нашата планета, предупреди НАСА. Доколку би удрил во Земјата би направил кратер голем 5 километри и би предизвикал огромни штети.

Астероидот 2019 GT3 е голем скоро колку облакодер, има дијаметар од 380 метри, а ќе помине крај Земјата со брзина од 49 илјади километри на час. Доколку би одел право накај нашата планета, поради масивноста не би се распаднал во атмосферата и би направил огромна штета удирајќи се во површината.

Тој ќе дојде до близина од 7,4 милиони километри оддалеченост од Земјата што го става во категоријата на потенцијално опасни астероиди кои поради близината можат да бидат привлечени од земјината гравитација и да се упатат кон неа.

Блиската средба со 2019 GT3 доаѓа само неколку недели по онаа со друг огромен астероид, 2019 OK, кој научниците го открија само неколку часа пред да мине крај Земјата.

реклама

За јавните личности и приватните газиња

Read more

Наја Ривера се удавила за неколку минути, покажа официјалниот извештај

Read more

СЗО: Во моментов нема конечно решение за коронавирусот, а можеби нема ни да има

Read more

Четири рецепти за мезиња со јајца

Read more

Вести

Трамп сака да ја забрани апликацијата ТikTok, а Microsoft преговара да ја купи

Read more

Тинејџер ги хакирал Twitter профилите на Безос, Маск и Гејтс

Read more

Колкава моќ има „големата четворка“ - Amazon, Apple, Google и Facebook?

Read more

Гледајте го во живо лансирањето на роверот Perseverance на Марс

Read more

Гик

Трамп сака да ја забрани апликацијата ТikTok, а Microsoft преговара да ја купи

Читај повеќе

Тинејџер ги хакирал Twitter профилите на Безос, Маск и Гејтс

Читај повеќе

Научници работат на „вештачко Сонце“ вредно 20 милијарди евра

Читај повеќе

Сајбер криминалците ги оштетиле граѓаните а Црна Гора за 1,8 милиони евра

Читај повеќе

Австралија е првата земја во која Facebook и Google ќе плаќаат за вести

Читај повеќе
  • filter

Google објави тизер за новиот смартфон Pixel – што да очекуваме?

Читај повеќе
  • play_arrow

Ново успешно тестирање на Starship

Читај повеќе

Потенцијален лек за COVID-19 од коњски серум се тестира во Аргентина

Читај повеќе
  • filter

Пандемијата ја зголеми побарувачката за видеоигри: Продадени сите конзоли Nintendo Switch

Читај повеќе