Aстероид со големина на стадион денеска ќе помине покрај Земјата

Американската вселенска агенција НАСА предупреди на „дожд“ од астероиди кои се движат кон Земјата, а нивниот дијаметар се движи од 10 до 213 метри.

НАСА постојано ја следи состојбата во вселената и открива астероиди кои се потенцијална закана за Земјата, а оваа недела не е исклучок бидејќи најмалку пет вселенски карпи се очекува да поминат покрај нашата планета.

Два астероиди 2021 DD1 и 2021 DK1 со дијаметар од 10, односно 61 метар, на растојание од 1,6 односно 6 милиони километри, вчера поминаа покрај Земјата.

Но, тоа беше само „загревање“, бидејќи денес се очекува да помине и астероидот 2020 XU6, со големина на стадион, односно 213 метри во дијаметар. Астероидот е двојно поголем од лондонскиот Биг Бен. Астероидот се движи со брзина од 8,4 километри во секунда, или 30.240 км/ч. Ова значи дека ќе му треба малку повеќе од еден час да направи круг околу Земјата. Астероидот ќе биде на растојание од околу 4 милиони километри.

Следува астероидот 2020 BV9 со дијаметар од 23 метри на растојание од 5,6 милиони километри, а потоа и астероидот 2020 CC5 со дијаметар од 40 метри на растојание од 6,9 милиони километри.

реклама

Ова е можеби најлошиот начин да му соопштите на партнерот дека сте бремена

Read more

Најмали меѓу комшиите: Како стоиме на мапата за големина на пениси во Европа?

Read more

Најперверзните жени се родени во овој хороскопски знак

Read more

Делчевец пронајде лек за корона

Read more

Наука

И една доза вакцина ја намалува хоспитализацијата

Read more

Што знаеме за дрон-хеликоптерот на Марс?

Read more

Американски научници одгледаа вештачки мозок кој се развива како човечкиот

Read more

Белите точки на оваа фотографија не се ѕвезди, туку супермасивни црни дупки

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Како изгледа телевизор од 400.000 долари?

Читај повеќе

И една доза вакцина ја намалува хоспитализацијата

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најлоши видеоигри за 2020

Читај повеќе

Научници открија три видови ајкули кои светат во мрак

Читај повеќе

Зошто сонцето и ветерот не можат да ги заменат јагленот, гасот и нафтата?

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 20 нови игри за PS4

Читај повеќе

„Ѕверот“ доаѓа: Смартфон со 18 GB RAM

Читај повеќе

Колку е заштитен вашиот телефон од вода? Еве на што треба да внимавате

Читај повеќе
  • play_arrow

Ајде да лебдиме: Вселенска прошетка од 6,5 часа

Читај повеќе