Астероидот Диморфос изгубил милион килограми маса по ударот на DART

Минатата година американската вселенска агенција НАСА изврши мисија во која намерно предизвика судир на нејзиното летало DART со астероидот Диморфос за да тестира метод за одбрана на планетата Земја, а сега пристигна уште една потврда за успехот.

По судирот на DART со астероидот, беше откриено дека неговата траекторија е променета, а сега се објавени пет научни трудови кои го потврдуваат функционирањето на оваа техника. Еден од нив е доказ дека леталото DART на НАСА го „олеснил“ астероидот за дури милион килограми.

За да го одбележи ова, НАСА објави тајмлапс видео од ударот снимен со вселенскиот телескоп Hubble.

Објавените студии го детализираат влијанието на вселенското летало DART и неговите последици. Во септември минатата година, DART удри во астероидот Диморфос, кој орбитира околу поголемиот астероид Дидимос што го сочинува системот Дидимос. Во октомври, НАСА потврди дека првичните набљудувања потврдиле дека мисијата DART го намалила орбиталниот период на Диморфос околу Дидимос за околу 32 минути. Ова може да изгледа малку, но дури и релативно мала промена може да направи огромна разлика во траекторијата на вселенската карпа со месеци и години. Трикот е да се детектираат потенцијално опасните астероиди кои се движат кон Земјата и тоа да се направи навреме. За среќа, астероидот не претставува закана за Земјата и се користеше само за тестирање на планетарната одбрана на НАСА.

Научните податоци потврдуваат дека техниката DART е одржлив метод за одбрана од потенцијално опасни вселенски карпи и дава изненадувачки нови детали за мисијата, вклучително и оној што открива дека Диморфос изгубил милион килограми од вкупната маса од 4,3 милијарди килограми.

Исто така, научниците открија дека на површината на Диморфос има повеќе карпи и камења отколку што се очекуваше. Масивниот облак од прашина што се создаде за време на судирот всушност му помогна на астероидот да се пресели во нов орбитален период.

„Пред судирот очекувавме орбитата на Диморфос да се скрати за околу 10 минути, но по судирот сфативме дека вкупната орбита од 12 часа е скратена за повеќе од 30 минути. Со други зборови, материјалот делуваше како млаз кој ‘го оттурна’ астероидот уште подалеку од неговата првобитна орбита“, рече коавторот на студијата Тони Фарнам.

Во меѓувреме, НАСА објави видео од ударот што го сними Hubble. Фасцинантната сцена покажува како се создала прашина по судирот и како еволуирала во текот на часовите и деновите по ударот. Во еден момент се претвори во двојна опашка.

Remote video URL
реклама

Хиперсоничен авион ќе патува од Европа до Австралија за само 4 часа

Read more

Познати цените за новите Москвич модели

Read more

Италија го забрани ChatGPT, трката за развој излезе од контрола

Read more

Колку долго човек може да остане буден?

Read more

Наука

Зошто Сонцето не може да ја загрее вселената?

Read more

Откриена незамисливо голема црна дупка

Read more

Десетте најголеми црни дупки откриени досега

Read more

На Сонцето се појави огромна шуплина: Дали моќен соларен ветер се движи кон Земјата?

Read more
 

Гик

Хиперсоничен авион ќе патува од Европа до Австралија за само 4 часа

Читај повеќе

Италија го забрани ChatGPT, трката за развој излезе од контрола

Читај повеќе

Колку долго човек може да остане буден?

Читај повеќе

Креативни начини како подобро да го организирате вашиот фрижидер

Читај повеќе

Познати првите детали за телефонот Samsung Galaxy S24 Ultra

Читај повеќе

Откриена планета голема колку Јупитер, но со густина поголема од олово

Читај повеќе

Илон Маск стана најследената личност на социјалната мрежа што си ја купи

Читај повеќе

Младите повеќе ги сакаат легендарните „глупави телефони“

Читај повеќе

Virgin Orbit се откажа од вселенските операции, отпушта 90 отсто од вработените

Читај повеќе