Астероидот кој ги уби диносаурусите удрил во Земјата во пролет

Астероид, кој ги уби речиси сите диносауруси пред 66 милиони години, удрил во Земјата во пролет, заклучи меѓународен тим на научници.

 

Експертите пребаруваа делови од Северна Дакота во САД за да пронајдат фосилизирани риби кои умреле кога астероидот удрил во Земјата.

Користејќи исклучително моќни рендгенски зраци и софистицирани снимки од изотоп на јаглерод на фосилизирани коски на риби кои умреле помалку од еден час по ударот на астероидот, тие успеале да го одредат времето на ударот на астероидот. Нивните наоди сугерираат дека ударот се случил во пролет.

Оставил кратер широк 180 километри

Тимот научници верува дека нивното откритие може да помогне да се разјасни зошто некои животни, како птиците, крокодилите и желките, успеале да го преживеат ударот, додека други немале толку среќа.

Ќе им помогнат добро сочуваните фосили од риби откриени во Северна Дакота и ќе им овозможат подобро разбирање на еден од најлошите денови во историјата на животот на Земјата и ќе фрлат светлина на размерите на глобалната катастрофа предизвикана од удар на астероид широк околу 15 километри.

Се верува дека паднал на полуостровот Јукатан и дека предизвикал глобална зима која само неколку ладнокрвни организми успеале да ја преживеат. Масовното исчезнување што следело збриша околу три четвртини од живите организми на Земјата, вклучително и диносаурусите на крајот на Креда, и го отвори патот за цицачите, вклучително и луѓето, да станат доминантен вид.

Палеонтолозите велат дека пронашле докази за удар на астероид во Северна Дакота во сегашниот Мексикански Залив, на полуостровот Јукатан, кој исто така зафатил област оддалечена илјадници милји од местото на ударот. Ударот остави кратер широк околу 180 километри.

Огромните бранови ги закопале рибите живи

Наоѓалиштето Хел Крик, формација од доцниот креда која ги вклучува Монтана, Северна и Јужна Дакота и Вајоминг, е фосилна ризница и рај за палеонтолозите бидејќи содржи фосилни остатоци од многу видови диносауруси, цицачи, рептили и риби заробени во глина и каме, што датираат од пред 65 до 70 милиони години.

Ударот на астероидот предизвика огромни бранови кои го поместиле талогот и ги закопале рибите живи. Истражувачите откриле дека фосилизираните риби се исклучително добро сочувани. Нивните коски речиси не покажуваат знаци на хемиски промени, а нивните меки ткива останале недопрени.

Мелани Вид, водечки автор на студијата од шведскиот Универзитет во Упсала, објасни дека „сликите на јаглеродниот изотоп на коските на мртвите риби потврдуваат дека сезоната на хранење сè уште не го достигнала врвот во тоа време, што значи дека тие умреле во пролет“.

Анализата на фосилите на коските укажува на период на „побрз раст“ на рибите, што научниците го поврзуваат со пролетта, наспроти побавниот раст во зимските месеци. На јужната хемисфера во тоа време било есен, годишно време кога многу суштества се подготвуваат за зима.

Студијата беше објавена во списанието Nature и во неа учествуваа научници од Универзитетот Uppsala во Шведска, Универзитетот Vrije во Амстердам, Универзитетот Vrije во Брисел и францускиот институт European Synchrotron Radiation Facility.

реклама

Пороен дожд, град и силен ветер во Качаничката Клисура и Скопска Црна Гора

Read more

Кога почнува староста?

Read more

Ѓоковиќ контра Јокиќ: Да ја претставуваш својата земја на Олимпијада е чест и привилегија

Read more

Ревматолог советува што да јадете наутро за здрави зглобови

Read more

Наука

Откриен мистериозен подземен влез во близина на Големата пирамида

Read more

Микробите и нивното изненадувачко влијание врз нашето социјално однесување

Read more

Кинески научници создадоа нов смртоносен вирус

Read more

Како настанува нафтата? 5 факти што секој треба да ги знае

Read more
 

Гик

Виенски експерти развија сеопфатен пристап за лекување на мигрена и други форми на главоболка

Читај повеќе
  • filter

Објавен првиот месечев атлас со висока резолуција

Читај повеќе

Apple ќе лансира целосно нов модел на телефон - iPhone D23

Читај повеќе

Прикажан првиот 4K дисплеј од 1000 Hz во светот

Читај повеќе

Сондата Juno сними фасцинантни фотографии од Европа, месечината на Јупитер

Читај повеќе

Winamp се враќа во полн сјај

Читај повеќе
  • filter

Зошто пчелите произведуваат мед? 7 тајни од светот на пчелите

Читај повеќе

Дали Facebook може да ве извести кога некој ќе направи скриншот од ваша содржина?

Читај повеќе

Решена мистеријата стара 4.000 години за изградбата на пирамидите во Гиза

Читај повеќе