Астероидот што ги убил диносаурусите ја создал амазонската прашума

Научниците веруваат дека денешните тропски прашуми во регионот Амазон биле создадени по ударот на астероидот за кој се смета дека е одговорен за крајот на ерата на диносаурусите.

Пред астероидот да го погоди полуостровот Јукатан во денешно Мексико, прашумите на Јужна Америка се состоеле од значително различни растенија и не биле богати со разновидни билки што цветаат како што е случај денес.

„Да се ​​вратите ден пред паѓањето на метеоритот, шумите би имале отворени крошни со многу папрати, многу четинари и диносауруси. Шумата каква што ја гледаме денес е производ на настан пред 66 милиони години“, изјави палеоботаничарот Карлос Јарамило од Институтот за тропски истражувања Смитсонијан.

Испитани десетици илјади примероци на фосилизиран полен и лисја

Јарамило и неговите колеги анализирале десетици илјади примероци на фосилизиран полен и лисја пронајдени во северните краишта на Јужна Америка, кои датираат или од периодот на креда непосредно пред ударот на астероидот или веднаш по ударот, од ерата на палеоценот.

Откриле дека разновидноста на растенијата се намалила за 45 проценти по влијанието и дека биле потребни околу 6 милиони години за да се опорави. Остатоци од каснувања од инсекти на фосилизирани лисја покажаа дека по ударот на астероидот, дошло до намалување на разновидноста на инсектите, пишува New Scientist.

Прашумите во Јужна Америка се промениле по таа катастрофа. Повеќето четинари и папрати исчезнале, а се појавиле цветни растенија наречени скриеносеменици. Шумите наскоро биле покриени со густи крошни што дозволувале само мал дел од светлината да стигне до земјата.

Јарамило и неговите колеги веруваат дека постојат неколку причини зошто астероидот можел да предизвика толку голема промена. Прво, од ударот најверојатно изумреле повеќето големи тревојадни диносауруси кои се хранат со растенија од пониско ниво на вегетација.

Покрај тоа, пепелта, која го покривала небото некое време по ударот, веројатно подоцна служела како ѓубриво; создавање почва богата со хранливи материи, која ги фаворизирала брзорастечките скриеносеменици.

Промена на целиот екосистем

„Нам ни се допаѓа како испаднале работите на крај, ја сакаме оваа неверојатно разновидна, структурно сложена шума. Но, сега гледаме масовно истребување предизвикано од луѓето, што за возврат менува цели екосистеми“, вели палеоботаничарот и палеоеколог Бони Џејкобс од Southern Methodist University во Тексас.

„Во суштина, иако ни се допаѓа крајниот резултат и изгледот на прашумите, тие немало да им се допаднат на животните кои живееле во креда“, додаде таа.

Истражувањето Extinction at the end-Cretaceous and the origin of modern Neotropical rainforests е објавено во стручното списание Science.

реклама

Принцот Филип беше против разводот на Чарлс и Дијана: Никој со здрав разум не би ја оставил за Камила

Read more

Текстилниот сектор пред колапс

Read more

Американски водител: Бил Гејтс мисли дека е Бог

Read more

Кои се голите девојки уапсени во Дубаи и кој стои зад сето тоа?

Read more

Наука

5.200 тони вселенска прашина паѓаат на Земјата секоја година

Read more

Епохално откритие: Археолозите го најдоа „Златниот град“ во Египет

Read more

Имунологот Каменов: Не е вирусот тоа што убива

Read more

Hubble откри 2 „игли“ во различни галактички сена

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Викенд занимација: Бесплатна игра од Epic Games

Читај повеќе

Хакери објавија информации за 1,3 милиони корисници на Clubhouse

Читај повеќе

Лични податоци на 500 милиони корисници на LinkedIn завршија на dark web

Читај повеќе

5.200 тони вселенска прашина паѓаат на Земјата секоја година

Читај повеќе
  • filter

Епохално откритие: Археолозите го најдоа „Златниот град“ во Египет

Читај повеќе

Откриен нов вид на застрашувачки диносаурус

Читај повеќе
  • play_arrow

Поздрав од Марс

Читај повеќе

Паднаа Facebook и Instagram, дали забележавте проблеми?

Читај повеќе

The Witcher 3 next-gen доаѓа во втората половина на 2021 година

Читај повеќе