Астероидот удрен од НАСА остави трага долга 10.000 километри

Нова фотографија направена со телескоп во Чиле покажа дека два дена по судирот со леталото DART, астероидот Диморфос оставил трага долга 10.000 километри, пренесе BBC.

Претходно познатите вселенските телескопи Hubble и James Webb го снимија моментот кога леталото на НАСА се заби во астероид со брзина од 22.531 км/час. Станува збор за прв обид на менување на правецот на движење на потенцијална закана за Земјата.

Астероидите на кои НАСА го врши тестирањето не претставуваат опасност за нашата планета и тоа ги прави совршени за оваа намена.

Новата слика покажува дека астероидот оставил трага долга илјадници километри. Фотографијата е направена два дена по ударот од страна на телескопот Southern Astrophysical Research Telescope (Soar) во Чиле. Се очекува трагата да биде уште подолга додека не се распадне и изгледа како останатата вселенска прашина што лебди во воздухот. Сепак, внимателно ќе се следи и во наредните недели и месеци.

Мисијата DART вреди 325 милиони долари.

Remote video URL
Тагови
реклама

Исплива видео со Ивана Кнол од 2016: Како изгледаше порано „огнената“ Хрватка?

Read more

Од полноќ поголемо намалување на цените на горивата

Read more

Ана Брнабиќ: Србија е на раб на војна со Косово

Read more

Необичен знак за недостаток на витамин Б12

Read more

Вести

Македонска дизајнерка ја покажа иднината на модата: Tex&Tech за револуција во индустријата

Read more

Мистериозниот објект што ги фасцинира научниците го напушта Сончевиот Систем

Read more

Последното прелетување на Orion покрај Месечината

Read more

SpaceX го претстави Starshield, нова сателитска услуга фокусирана на националната безбедност

Read more
 

Гик

  • play_arrow
  • filter

Македонска дизајнерка ја покажа иднината на модата: Tex&Tech за револуција во индустријата

Читај повеќе

Apple ги зголемува цените на апликациите во App Store

Читај повеќе
  • play_arrow

Како би можело да изгледа првиот телефон на преклоп на Google?

Читај повеќе

Мистериозниот објект што ги фасцинира научниците го напушта Сончевиот Систем

Читај повеќе

Microsoft постигна десетгодишен договор со Nintendo за играта Call of Duty

Читај повеќе
  • filter

Последното прелетување на Orion покрај Месечината

Читај повеќе

SpaceX го претстави Starshield, нова сателитска услуга фокусирана на националната безбедност

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа внатрешноста на лаптоп од карбонски влакна?

Читај повеќе

Кои се најпопуларните графички картички меѓу Steam гејмерите?

Читај повеќе