Aston Martin DB6 сега вози „на струја“

Кога се појави на пазарот, Aston Martin DB6 беше придвижуван од 4,0-литарски 6-цилиндричен мотор кој развиваше 282 КС, но Lunaz го претвори во електричен со инсталирање електричен мотор кој испорачува 375 КС, како и батерија што го напојува.

Она што не е променето е впечатливо убавата силуета на моделот DB6, бидејќи мисијата на Lunaz, покрај електрификацијата, е да ги зачува најспецијалните класични автомобили и да ја обезбеди нивната иднина.

Автомобилот е на американски сопственик, бизнисмен од Мајами, кој автомобилот им го доверил на Lunaz. Класичниот Aston Martin беше целосно расклопен и темелно реставриран, а потоа склопен според највисоките стандарди.

DB6 добива врвен електричен мотор и батерија, но точните спецификации не се откриени освен дека развива 375 КС и 702 Nm вртежен момент. Lunaz вградува батерии со капацитет меѓу 80 и 120 kWh, додека досегот е помеѓу 290 и 402 километри.

Покрај тоа, Lunaz ги подобри сопирачките, суспензијата и системот за управување, додека во внатрешноста сега има инфозабавен систем, клима-уред и сателитска навигација. Исто така, овозможена е и Wi-Fi конекција.

Патосниците се изработени од рециклиран материјал, внатрешноста е изработена од кожа од кактус и е во темно зелена боја, додека каросеријата е во црно-зелена нијанса.

Класичниот DB6 го привлече вниманието и на Американците, па 30 проценти од нарачките доаѓаат од купувачи од Мајами и околината.

Тагови
реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Авто новости

Се гради друмско чудовиште побрзо од модерната Формула 1

Read more

Porsche наводно тестира хибриден V4 на моделот 911

Read more

Како изгледа колекција автомобили вредна над 100 милиони долари?

Read more

Volkswagen наместо откази дели решенија за предвремена пензија

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow
  • filter

Се гради друмско чудовиште побрзо од модерната Формула 1

Читај повеќе

Porsche наводно тестира хибриден V4 на моделот 911

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа колекција автомобили вредна над 100 милиони долари?

Читај повеќе

Volkswagen наместо откази дели решенија за предвремена пензија

Читај повеќе

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Mercedes има ново спортско купе: Дебитираше CLE 53

Читај повеќе

Dacia Duster не се откажува од моторите со внатрешно согорување

Читај повеќе

Првиот електричен автомобил на Xiaomi влезе во производство

Читај повеќе
  • play_arrow

Жената без која Mercedes каков што го знаеме немаше да постои

Читај повеќе