Aston Martin го најави „најмоќниот луксузен SUV во светот“

Aston Martin додава гас кога е во прашање тизер кампањата, па освен што го најавува новиот и најнов V12 Vantage, најавува и посилен DBX.

Aston Martin известува дека „најмоќниот луксузен SUV во светот“ ќе пристигне на 1 февруари оваа година, по првата V8 верзија достапна на светскиот пазар и неодамна претставениот хибриден модел достапен само во Кина.

Постоечките верзии на луксузниот теренец се придвижувани од мотори AMG, а најновите информации сугерираат дека претстојниот DBX ќе го добие твин-турбо V12 моторот на Aston Martin. Прототипите беа забележани за време на тестирањето минатата година и нивниот звук беше многу сличен на оној што го „произведуваат“ моделите DB11 и DBS со V12 мотори. Се верува дека претстојниот модел ќе го носи суфиксот S, но засега нема официјална потврда.

DBX S би можело да дојде како освежување за SUV сегментот, но и со значително поголема моќност во споредба со 542 КС што ги нуди V8 моторот. Во случајот со DB11 AMR, возачот може да добие 630 КС, но не се знае дали толку ќе се развива и помоќниот теренец. Ако Aston Martin сака борба против Cayenne Turbo GT на Porsche кој испорачува 631 КС, тогаш тоа може да се очекува.

Тизерот го најавува најмоќниот модел во класата на луксузни теренци, а дали тоа навистина значи дека ќе ги надмине Cayenne Turbo GT со 631 КС и Lamborghini Urus со 641 КС, ќе покаже времето.

Ако DBX S нема V12 мотор, 4.0-литарскиот V8 мотор со твин-турбо на AMG може да испорача 630 КС, како што е потврдено од GT 63 S купе со четири врати.

Remote video URL
Тагови
реклама

Заврши најкрвавата битка во Украина, Азовстал во рацете на Русите

Read more

Полска бара демилитаризација и преименување на Калининград, Русите се изнасмеаја

Read more

Необична снимка: Уште еден доказ дека со Путин нешто не е вo ред?

Read more

Обрнете внимание: 6 важни симптоми кои укажуваат на опасен рак

Read more

Авто новости

Најдобрите модели во време на криза: Кои бензинци трошат најмалку?

Read more

Германија на чекор до воведување ограничувања на брзината на автопат

Read more

Ова е најскапиот автомобил на светот

Read more

Renault ја напушти Русија, но: Производството продолжува под култното име Москвич

Read more
 

Автомобили

  • filter

Кинескиот BAIC BJ60 е мешавина од Jeep и Land Cruiser

Читај повеќе
  • play_arrow

Најголемото возило со погон на водород е големо колку станбена зграда

Читај повеќе

Најдобрите модели во време на криза: Кои бензинци трошат најмалку?

Читај повеќе

Германија на чекор до воведување ограничувања на брзината на автопат

Читај повеќе

Ова е најскапиот автомобил на светот

Читај повеќе

Renault ја напушти Русија, но: Производството продолжува под култното име Москвич

Читај повеќе
  • filter

Rolls-Royce го претстави Phantom Series II

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ѕирнете во „тајниот“ магацин за автомобили на Volkswagen кој е затворен за јавноста

Читај повеќе

Рекордно високи цени на половните автомобили: Дизел Golf поскапе за 30%

Читај повеќе