Aston Martin го претстави концептот DBR22

Англиската компанија за луксузни спортски автомобили претстави уште еден брзинец, а овој пат се работи за концепт.

Станува збор за концептот DBR22 кој има за цел да ја демонстрира најновата технологија на компанијата Aston Martin и нејзиниот оддел Q by Aston Martin.

Концептот DBR22 е инспириран од тркачкото наследство, поконкретно, им оддава почит на DB3S и DBR1 од 1952 година што Керол Шелби и Рој Салвадори ги возеа за да победат на 24 часа Ле Ман во 1959 година.

Кога работеле на каросеријата, дизајнерите сакале да го минимизираат бројот на панели за да добијат „помускулест“ изглед. Решетката на ладилникот има нов карбонски дизајн со две вертикални летви од двете страни пресечени со хоризонтална летва, а овој дизајн е инспириран од гореспоменатите тркачки автомобили.

Сепак, DBR22 не е фокусиран само на минатото, бидејќи при неговото создавање се користени напредни процеси, технологија и материјали, со што се модернизира „тркачката крвна лоза“ и се создава ново педигре.

Најсовремената технологија го вклучува и начинот на кој брзинскиот возач „управува“ со воздухот околу него, од неговите тенки странични држачи за ретровизори до перфорираниот панел под светлата што овозможува топлиот воздух да избега до задниот дел на автомобилот, кој е комбиниран со дифузор за создавање надолна сила.

Исто така, за прв пат Aston Martin користеше 3D печатач за да ги создаде деловите што ја сочинуваат задната подрамка. Се користеше алуминиум, што овозможи значително намалување на тежината без негативно влијание врз крутоста.

Концептот е придвижуван од 5,2-литарски твин-турбо V12 мотор кој развива 705 КС и 753 Nm вртежен момент, а е поврзан со осумстепен автоматски менувач. Исто така, има систем за обликување на вртежниот момент за оптимизирање на испораката на моќност на патот.

Забрзувањето од 0 до 100 трае помалку од 4 секунди, додека максималната брзина е 319 km/h. Aston Martin тврди дека DBR22 е ѕвер на патеката.

Тагови
реклама

Авион ја промаши пистата кај Монпелје и заврши во езеро

Read more

Потенцијално сценарио: Како би изгледал нуклеарниот напад на Путин во Украина?

Read more

Надал плачеше за Федерер, на крајот и Ѓоковиќ се расплака

Read more

Прво сценарио: Русите фрлаат нуклеарка, Американците одговараат и толку  - кое е второто?

Read more

Концепти

McLaren 720S е аеродинамично ремек-дело благодарение на Prior Design

Read more

Новиот суперспортски двосед на Pagani се крие зад името Utopia

Read more

Хибридното купе AMG GT 63S на Opus со 4 врати развива повеќе од 960 КС

Read more

Aston Martin го претстави концептот DBR22

Read more
 

Автомобили

Tesla повлекува 1 милион автомобили поради дефект на прозорците

Читај повеќе
  • filter

Dodge Challenger Black Ghost е потсетник на 70-тите

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Крај за моторот V8: Mercedes го претстави хибридот C63 S E Performance

Читај повеќе
  • play_arrow

Volvo најави електричен SUV

Читај повеќе

Амбициозен план на BMW: Нова батерија, 30% поголема автономија

Читај повеќе
  • play_arrow

Кралицата Елизабета Втора ја дизајнирала сопствената погребна кола

Читај повеќе

По Tesla, и Nikola пристигна во Европа

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

McLaren 720S е аеродинамично ремек-дело благодарение на Prior Design

Читај повеќе
  • play_arrow

Не е Photoshop, ова е најширокиот автомобил во светот

Читај повеќе