Aston Martin го претставува DB12 – разочарување на повеќе полиња

Беше најавен како нов модел, но во реалноста тоа е малку подетален редизајн на актуелниот модел.

Иако претходниците имаа непарни броеви во наставката, новиот модел доби парен број. Дали ова упатува на нова улога во франшизата за најпопуларниот таен агент во светот или само сакаат да потсетат дека тука некогаш владеел моќниот V12, не е познато. Некои велат дека тоа сугерира дека се работи за редизајн, а други дека бега од „баксузната 13-ка“.

Иако во сè е подобар од својот претходник, новиот Aston GT ќе разочара многумина. Пред сè естетски затоа што овој автомобил ја изгуби елеганцијата на својот претходник, особено напред каде што ги презема стилските елементи што се гледаат на DBS и DBX 707.

Зад поагресивното лице не стои V12 кој беше пензиониран малку порано. 4.0 V8 на AMG повторно го зазеде своето место, но сега со огромни 680 КС. За потсетување, DB11 не можеше да понуди повеќе од 535 КС со овој мотор. Од друга страна, не е далеку ниту DBS Superleggera во пензија (725 КС). И V8 е исто така полесен за 100 кг.

Дава V8 и вртежен момент од 800 Nm, веќе од 2750 вртежи во минута. И V12 не го понуди ниту тоа. До 100 км/час достигнува за 3,6 секунди и вози до максимални 325 км/час. Бројките велат дека V12 воопшто не недостига, но дали е навистина така?

Драстично модифицираниот V8 со два дополнителни радијатори сега го објаснува предниот дел на автомобилот, а пазарот ќе покаже дали Aston Martin требало да раскрсти со V12.

За жал, многумина ќе бидат разочарани од задниот дел, можеби затоа што е копија на DB 11 и ништо повеќе. Единственото мало зголемување на димензиите е пријатно, особено трагата на тркалата, која и покрај истата основа, е зголемена за 6 мм напред и 22 мм назад.

Адаптивната шасија носи нови начини на работа. Има и E-Diff со можност за блокирање, додека автомобилот е поставен на бандажи од 21 инчи со нови гуми - Michelin Pilot Sport S 12.

DB12 ги нуди најголемите иновации во кабината. Новиот ентериер носи и нова инфозабава, како и влегување во дигиталната ера. Ќе предупредиме само дека аудиофилите очекуваат звучен систем Bower & Wilkins со 15 звучници и моќност од 1170 W.

Цената сè уште не е позната, а првите испораки ќе започнат во третиот квартал.

Remote video URL
Тагови
реклама

Пороен дожд, град и силен ветер во Качаничката Клисура и Скопска Црна Гора

Read more

Кога почнува староста?

Read more

Ѓоковиќ контра Јокиќ: Да ја претставуваш својата земја на Олимпијада е чест и привилегија

Read more

Ревматолог советува што да јадете наутро за здрави зглобови

Read more

Авто новости

Самоуправувачките автомобили на британските патишта од 2026 година

Read more

Која е функцијата на малите капаци кај новите автомобили?

Read more

Кои грешки најчесто ги правиме при складирање на зимските гуми?

Read more

Porsche традиционално на патиштата низ Македонија со ексклузивниот Road Tour

Read more
 

Автомобили

Самоуправувачките автомобили на британските патишта од 2026 година

Читај повеќе

Која е функцијата на малите капаци кај новите автомобили?

Читај повеќе

Кои грешки најчесто ги правиме при складирање на зимските гуми?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Porsche традиционално на патиштата низ Македонија со ексклузивниот Road Tour

Читај повеќе
  • filter

Почна производството на електричниот Porsche Macan, целта е 20.000 примероци за една година

Читај повеќе
  • play_arrow

Го донесе Југото во Америка, а сега претставува електричен автомобил за широките маси

Читај повеќе
  • filter

Renault Rafale E-Tech 4×4 развива 300 КС

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Како Кинезите им удрија шамар на Американците?

Читај повеќе
  • play_arrow

„Мистериозниот“ Golf GTI ќе дебитира на Нирбургринг

Читај повеќе