Aston Martin го произведе најмоќниот луксузен SUV во светот

Aston Martin започна со производство на својот SUV модел DBX707, а од производната линија во Сент Атан излезе првиот примерок.

DBX707 е придвижуван од 4,0-литарски твин-турбо V8 мотор кој развива 697 КС и го прави моментално најмоќниот SUV во светот. Сега кога производството официјално започна, моделот ќе биде испорачан на клиенти во повеќе од 50 земји.

Aston Martin ангажираше 100 нови обучени техничари за поддршка на производството на DBX707 во фабриката во Сент Атан. DBX е првиот сериски автомобил што се произведува во Велс по речиси 50 години, а DBX707 е првиот модел развиен под надзор на Лоренс Строл, новиот извршен директор.

„DBX707 е симбол на новата ера за Aston Martin и симбол на способноста на брендот да комбинира супериорен луксуз со високи перформанси. Првите реакции од клиентите и медиумите се фантастични, а го подобривме производството. Фантастично е што имавме можност да го развиеме нашиот тим и да понудиме нови можности за вработување на луѓето од локалната заедница“, изјави извршниот директор на Aston Martin, Мајкл Строган.

DBX707 забрзува од 0 до 100 km/h за 3,3 секунди и достигнува максимална брзина од 310 km/h. Неговиот моќен мотор е поврзан со нов и побрз 9-степен автоматски менувач и подобрен диференцијал со ограничена влечна сила, а подобрени се и погонот на сите тркала и шасијата.

Првите испораки до клиентите се очекуваат пред крајот на јуни. Цената на основниот модел во Европа е нешто повеќе од 220.000 евра.

Тагови
реклама

Каков телефон користи Бил Гејтс?

Read more

Mercedes го претстави идниот ривал на Porsche Taycan

Read more

Русите го „издадоа“ Путин?

Read more

Голем неделен љубовен хороскоп: На кого ќе му се врати старата љубов?

Read more

Авто новости

Кои компактни половни автомобили најмногу се расипуваат?

Read more

Најскапиот автомобил во светот продаден за 135 милиони евра

Read more

Cybertruck феномен: Резервирани се 1,5 милиони возила, а производството не е ни почнато

Read more

За колку време се краде еден Tesla автомобил?

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow
  • filter

Mercedes го претстави идниот ривал на Porsche Taycan

Читај повеќе

Кои компактни половни автомобили најмногу се расипуваат?

Читај повеќе

Најскапиот автомобил во светот продаден за 135 милиони евра

Читај повеќе

Cybertruck феномен: Резервирани се 1,5 милиони возила, а производството не е ни почнато

Читај повеќе
  • play_arrow

За колку време се краде еден Tesla автомобил?

Читај повеќе
  • filter

Легендарниот Autocar ги избра најдобрите автомобили за 2022 година

Читај повеќе

Моторот KTM 490 доаѓа годинава?

Читај повеќе
  • filter

Претставен нов Mercedes: Специјална верзија, комплицирано име

Читај повеќе

Голема промена од 6 јули: Кои системи ќе бидат задолжителни кај новите автомобили?

Читај повеќе