Aston Martin ќе учествува на познатата планинска трка Пајкс Пик

Специјално подготвениот Aston Martin Vantage GT3 ќе го вози Британецот Робин Шут, кој досега забележа три победи на познатата планинска трка Пајкс Пик (Pikes Peak) во Колорадо, САД.

Од британската компанија Venture Engineering, која е партнер на одделот за тркачки активности на Aston Martin, стигна соопштение во кое е потврдено дека меѓу учесниците на овогодинешното издание на познатата планинска трка Пајкс Пик за прв пат ќе има и автомобил на Aston Martin.

Специјално подготвениот тркачки модел Vantage GT3 ќе го вози трикратниот победник на Пајкс Пик, Робин Шут, кој е воедно и првиот Британец кој бил најбрз на познатото искачување „кон облаците“.

AMR (Aston Martin Racing) го подготви за овогодинешниот предизвик Vantage GT3, чиј 4-литарски битурбо V8 мотор е наместен за ракување на голема надморска височина (од 1.440 до 4.302 метри), а другите доработки на автомобилот што ќе настапи на 25 јуни во класата Time Attack 1 вклучуваат рекалибриран менувач, оптимизирана аеродинамика и намалена маса.

Со премиерниот влез во новата дисциплина, AMR и Venture Engineering веќе потврдија дека Vantage GT3 ќе се најде на листата на учесници на Пајкс Пик и следната година, каде ќе се натпреварува во Unlimited класата на патеката долга 20 километри со 156 кривини.

„Со овогодинешното учество сакаме романтично да се потсетиме на основачот на компанијата Aston Martin, Лајонел Мартин, кој во 1913 година учествуваше на слична трка, Aston Clinton Hill Climb“, изјави Енди Вилиамсон, комерцијален директор на Venture Engineering.

Тагови
реклама

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Read more

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Read more

Три најчесни знаци од Зодијакот на кои секогаш можете да се потпрете

Read more

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Read more

Концепти

Lamborghini Urus го помина ирскиот третман во Carlex

Read more

Камп-приколка како врвен луксуз: Porsche прави чуда

Read more

Mansory во свој стил го модифицираше Ferrari SF90 Spider

Read more

Претставен првиот концепт за полициски летечки автомобил

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow
  • filter

Од Скопје до Рим со едно полнење на батеријата

Читај повеќе

Ferrari: Хакирани сме, но нема да платиме откуп

Читај повеќе
  • filter

Одредени финалистите на Националниот избор за Автомобил на годината во Македонија

Читај повеќе

Шампионскиот болид на Шумахер од 2000 година ќе се продава на аукција

Читај повеќе
  • play_arrow

Секси Golf

Читај повеќе

Објавен новиот план на ЕУ за забрана на дизелаши и бензинци

Читај повеќе
  • play_arrow

„Франкенштајн“ на тркала

Читај повеќе
  • filter

Lamborghini Urus го помина ирскиот третман во Carlex

Читај повеќе

Audi се откажува од уште еден легендарен модел

Читај повеќе