Астон Мартин со Honda од 2026 година

Ф1
Макфакс
/ 24.05.2023 / 15:02

Ф1 тимот Астон Мартин и јапонскиот производител на автомобили Honda, ќе започнат соработка од 2026 година. Honda ќе го снабдува со мотори Астон Мартин, кога ќе стапат на сила новите прописи во шампионатот во Формула 1. Јапонската компанија наведува дека една од главните причини за соработката со Астон Мартин е тоа што Формула 1 се движи кон јаглеродна неутралност.

Honda официјално ја напушти Формула 1 во 2021 година, но има договор за техничка соработка за развој на мотори со Ред Бул и Алфа Таури до 2025 година.

Ред Бул ќе соработува со американскиот производител Ford од 2026 година.

Од таа сезона, моторите, кои се хибридни од 2014 година, ќе доживеат значително зголемување на употребата на електрична енергија и ќе користат 100% одржливо гориво.

Покрај Honda и Ford, во Формула 1 од 2026 година ќе влезе и германскиот гигант Audi кој ќе соработува со тимот на Заубер (моментално познат како Алфа Ромео).

Ферари, Мерцедес и Рено, моментално три од четирите производители на мотори присутни во шампионатот, ќе се натпреваруваат и во 2026 година.

За Астон Мартин оваа сезона возат Шпанецот Фернандо Алонсо и Канаѓанецот Ленс Строл.

Астон Мартин, кој по пет трки е на второто место во конструкторскиот шампионат зад доминантниот Ред Бул, моментално работи со Mercedes.

реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Ф1

Необична потрага во Абу Даби: Член на Мерцедес ангажирал нуркач за да го најде изгубениот прстен

Read more

Верстапен прекрши непишано правило, не ги честеше колегите вечера

Read more

Верстапен: Зад нас е неверојатна година, но секогаш сакаме да бидеме подобри

Read more

Верстапен победи и во Лас Вегас, Леклер во последниот круг го престигна Перес

Read more
 

Спорт

Заврши есенскиот дел во 1.МФЛ, мешаница на врвот и на дното

Читај повеќе

Потпишан најголемиот договор во историјата на американскиот спорт

Читај повеќе
  • play_arrow

Лејкерс го освоија НБА купот – МВП трофејот за Леброн Џејмс

Читај повеќе
  • play_arrow

Македонија ЃП бара оставки во Судиската организација

Читај повеќе
  • play_arrow

Ајнтрахт го декласира Баерн – пукна петарда во мрежата на Нојер

Читај повеќе
  • play_arrow

Што се случува во Евертон?

Читај повеќе

Анчелоти: Не ми требаат пари, не би заминал во Саудиска Арабија за 500 милиони евра

Читај повеќе
  • play_arrow

Fun with Flags со Фримпонг од Леверкузен

Читај повеќе
  • play_arrow

Како се менува рамнотежата на моќ во светскиот фудбал?

Читај повеќе