Астронаутите на SpaceX слушале „AC/DC“ и „Black Sabbath“ при лансирањето

Ечела музиката на рок-бендовите „AC/DC“ и „Black Sabbath“ за време на лансирањето на вселенското летало Dragon, избор на самите астронаути.

Во текот на вчерашниот дел леталото наречено Dragon на приватната компанија SpaceX во соработка со НАСА успешно се спои со Меѓународната вселенска станица. За првпат по скоро 10 години беше извршено такво лансирање од американско тло.

Двајцата астронаути, Даг Харли и Боб Бенкен, за време на најризичниот дел од 19-часовната авантура, лансирањето на леталото, слушале музика од рок-бендовите „AC/DC“ и „Black Sabbath“ за релаксација.

Од „AC/DC“ нивниот избор била нумерата „Back In Black“ по повод враќањето на лансирање од Кејп Канаверал.

Remote video URL

Од „Black Sabbath“ била одбрана песната „Planet Caravan“. Оваа група им била омилена на двајцата астронаути.

Remote video URL
Тагови
реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Коронавирус и имунитет – научно објаснето

Read more

Сабота и недела неработни, породилно отсуство 1 година и зголемување на минималната плата, бара ССМ

Read more

Италија забрани влез од 13 земји

Read more

Музика

Далај Лама објави нова песна

Read more

Виери, Вентола и Адани снимија песна

Read more

Дуа Липа сака да сними дует со Мадона

Read more

Џастин Бибер обвинет за силување

Read more

Сцена

Џез концерт на отворено во Сули ан: Today it’s all about jazz

Читај повеќе

Наја Ривера најверојатно се удавила, потрагата продолжува

Читај повеќе

Семејно советување ги подобри односите меѓу Бред Пит и Анџелина Џоли

Читај повеќе
  • play_arrow

Стигна трејлерот за продолжението на Netflix хитот „The Kissing Booth“

Читај повеќе
  • play_arrow

„Love on the Spectrum“ – каков е светот на љубовта за луѓето со аутизам?

Читај повеќе
  • play_arrow

Нов сингл на Љубојна  - „Љубов по Татунчо“ за македонскиот филм „Стела“

Читај повеќе
  • play_arrow

Џони Деп на суд се бори против клевета - не ја тепал бившата

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдобрите филмови во 2020, досега

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе