По 160 дена минати во вселената

Астронаутите успешно се вратија на Земјата во летало на SpaceX

Четворица астронаути, тројца Американци и Јапонец, вчера ја напуштија Меѓународната вселенска станица во капсула на SpaceX и успешно се вратија на Земјата.

Тие минаа 160 дена во вселената, а вчера наутро слетаа во Мексиканскиот Залив во капсула на SpaceX.

Американците Мајкл Хопкинс, Виктор Гловер, Шенон Вокер и Јапонецот Соичи Ногучи од ноември, 2020 година престојуваа на Меѓународната вселенска станица со што поставија рекорд на најдолго престојување во вселената како екипаж лансиран со американско вселенско летало.

Тие се првите астронаути кои како дел од оперативната мисија на Станицата беа превезени од SpaceX на Илон Маск.

Капсулата Crew Dragon се одвои од Станицата според планираното, а патувањето кон Земјата траеше скоро 7 часа. Четворицата астронаути слетаа во Мексиканскиот Залив во неделата наутро, капсулата падна во море во близина на градот Панама, Флорида користејќи специјални падобрани за ублажување на падот.

Безбедното враќање на астронаутите означи крај на важна мисија за НАСА и SpaceX. Астронаутите беа на истиот брод Dragon, наречен Resilience, којшто ги лансираше во орбитата и којшто SpaceX по поправката планира да го користи и во други мисии.

Remote video URL
реклама

Интересот за вакцинација се зголемува, вчера вакцинирани 14.976 граѓани

Read more

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Read more

Ескалираа судирите меѓу Израел и Хамас, најмалку 40 мртви

Read more

Кладилничарски идиот на денот

Read more

Вести

САД ја тргаат Xiaomi од владината црна листа

Read more

Boeing 737 Max повторно под лупа поради нови проблеми

Read more

Адвокати во САД го повикаа Facebook да се откаже од детскиот Instagram

Read more

Илон Маск ќе лансира сателит платен во доџкоини

Read more
 

Гик

Некои вируси имаат различна ДНК која содржи вонземски дел

Читај повеќе

САД ја тргаат Xiaomi од владината црна листа

Читај повеќе

Рак на дојка може да се лечи без хемотерапија, тврдат шпански научници

Читај повеќе

Пловечка соларна платформа отпорна на урагани станува нов извор на обновлива енергија

Читај повеќе

Boeing 737 Max повторно под лупа поради нови проблеми

Читај повеќе
  • play_arrow

Како САД ја победија Русија во трката за вселената?

Читај повеќе

Facebook воведува ново правило за споделување вести

Читај повеќе

Apple работи на сопствена конзола за видеоигри

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Чао Бену: Леталото Osiris-Rex се враќа на Земјата со примероци од астероидот

Читај повеќе