Астрономи пронајдоа нова црна дупка најблиска до Земјата

Астрономи открија нова црна дупка во наша непосредна близина и велат дека се наоѓа на оддалеченост дупло помала отколку што тоа беше случај со дупката која досега го држеше рекордот.

Астрофизичарот Карим Ел-Бадри од Центарот за астрофизика во Масачусетс објаснува дека сите црни дупки својот живот го почнуваат како големи ѕвезди со маса која е отприлика 5 до 10 пати поголема од онаа на нашето Сонце. Меѓутоа, како што се приближуваат кон својот крај, во своето јадро ги привлекуваат сите тешки елементи - како силициум или магнезиум. Тоа доведува до производство на железо во нејзината внетрешност и насилно самоуништување.

По експлозијата нејзиното јадро пропаѓа и таа почнува да ја вшмукува целата околна материја. Кога ќе помине одредена граница која се нарекува хоризонт на случувањата, ништо - дури ни светлината - не може да ѝ побегне на гравитациската привлечност на новата црна дупка. За да откријат слични процеси во вселената истражувачите од Институтот „Макс Планк“ за потребите на нивната најнова студија собрале податоци добиени од вселенското летало Gaia кое ги мапирало положбите и движењата на околу 2 милијарди ѕвезди во внатрешноста на Млечниот Пат.

URL

Со анализа на податоците астрономите пронашле една ѕвезда за која се посомневале дека е нестабилна, што најверојатно претставува последица на невидлива црна дупка. За да ги потврдат своите сомнежи, одлучиле да ја набљудуваат со помош на земјините телескопи во Чиле и на Хаваи и да проверат дали во нејзината близина се гледа темна материја опкружена со прстен од нејасна и искривена светлина.

URL

„Нашите опсервации сугерираат дека сме откриле бинарен систем кој содржи нормална ѕвезда и најмалку една успиена црна дупка“, вели Ел-Бадри. Додаде дека системот по име Gaia BH1 е сместен во соѕвездието Змијоносец на оддалеченост од 1.566 светлосни години, интересен и по фактот што неговата црна дупка најверојатно настанала од ѕвезда 20 пати помасивна од нашето Сонце - која не го проголтала својот ѕвезден пратител. Останува во иднина да се утврди како е тоа можно.

Трудот е објавен во списанието Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Тагови
реклама

Лукот не е здрав за секого: Голем ризик за дури 4 групи луѓе

Read more

Večernji list: Македонската Струга е историско место за хрватскиот фудбал

Read more

Кои луѓе не смеат да пијат кафе?

Read more

Што е стрептококна инфекција од групата А, опасна за децата?

Read more

Наука

Под супервулканот Јелоустоун има двојно повеќе магма отколку што се мислеше

Read more

Загрижувачко откритие: Бактериите имаат нов начин на развивање резистентност на антибиотици

Read more

Гуштерите постоеле 35 милиони години порано отколку што мислевме досега

Read more

Што ако НАСА никогаш не постоеше?

Read more
 

Гик

Како бесплатна игра заработи 9 милијарди долари?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како НАСА планира да ги врати луѓето на Месечината до 2024?

Читај повеќе

Корисниците во Европа ќе може сами да го поправаат својот iPhone

Читај повеќе

Кои се најпребаруваните поими на Google во 2022?

Читај повеќе
  • play_arrow

Конечно пронајдени остатоците од последниот тасмански тигар

Читај повеќе

ЕУ инвестира 43 милијарди евра во производство на европски чипови

Читај повеќе

Кој најмногу верува во вештерки, клетви и уроци?

Читај повеќе

Под супервулканот Јелоустоун има двојно повеќе магма отколку што се мислеше

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Армијата на САД избра замена за хеликоптерите Apache и Black Hawk

Читај повеќе