Астрономите за прв пат посведочија будење на црна дупка

Научниците првпат беа сведоци на будење на супермасивна црна дупка.

Во галаксија во соѕвездието Девица, оддалечена околу 360 милиони светлосни години од Земјата, научниците забележале дека црна дупка сјае посветло од кога било досега, пишува Reuters.

„Можевме да го набљудуваме будењето на масивна црна дупка која одеднаш почна да се ‘храни’ со гасот достапен во нејзината околина, станувајќи многу светла“, вели Клаудио Ричи, астрофизичар и коавтор на студијата за феноменот на будење на црните дупки.

„Ваквото однесување е без преседан“, додаде Пола Санчес Саез, астроном тесно вклучен во студијата, пишува European Southern Observatory.

Што знаеме за црната дупка?

Црната дупка е околу 1,5 милиони пати потешка од Сонцето. За споредба, црната дупка во центарот на Млечниот Пат има маса четири милиони пати поголема од Сонцето.

Супермасивните црни дупки ги растргнуваат ѕвездите и сè друго во нивниот гравитациски дофат. Истражувачите укажаа на ова и рекоа дека ротирачки диск од дифузен материјал ја формирал црната дупка во центарот на галаксијата SDSS1335+0728.

Таквите области на активност зрачат енергија на многу високи температури. Тие дури можат да ги надминат самите галаксии.

Се верува дека повеќето галаксии имаат црна дупка во нивното јадро

Меѓународен тим астрономи сега ги анализира податоците од низа телескопи за да види дали активноста на црната дупка е привремена или ќе продолжи во догледна иднина.

Се верува дека повеќето галаксии имаат црна дупка во нивното јадро, вклучувајќи го и Млечниот Пат.

„Ова е нешто што може да се случи и со црна дупка на Млечниот Пат“, вели коавторот на студијата Лорена Ернандес Гарсија.

Засега црната дупка на Млечниот Пат останува „заспана“.

реклама

Наука

Дали Помпеја била погодена од земјотрес во исто време со вулканската ерупција?

Read more

Древна палата во која некогаш живееле папи ископана во центарот на Рим

Read more

Паралелни универзуми - 5 докази за нивното постоење

Read more

Климатските промени ги прават деновите подолги - ова не се случило со милениуми

Read more
 

Гик

Дали Помпеја била погодена од земјотрес во исто време со вулканската ерупција?

Читај повеќе

Се огласи Microsoft: Како да се поправи дефектот што го зафати целиот свет?

Читај повеќе

Google со тизер го најави смартфонот Pixel 9 Pro Fold

Читај повеќе

Колапс на системот ширум светот: Погодени банки, медиуми и компании, приземјени авиони

Читај повеќе
  • filter

Древна палата во која некогаш живееле папи ископана во центарот на Рим

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Паралелни универзуми - 5 докази за нивното постоење

Читај повеќе

Nintendo конечно ги израдува фановите

Читај повеќе
  • play_arrow

Што значат кратенките како QR, GPS, PDF, URL?

Читај повеќе

Дали новиот Android 15 ги претвора смартфоните во десктоп компјутери?

Читај повеќе