СЕРИЈА А 2019/20

Аталанта со петарда го понижи Милан

Милан ја прекина серијата од четири натпревари без пораз откако беше торпедиран во Бергамо од страна на Аталанта.

Лош крај на годината за „Росонерите“. На гостувањето во Бергамо, град кој се наоѓа во околината на Милано, Милан беше преслушан и понижен од Аталанта која сега изби на петтото место и најавува нова борба за пласман во Лигата на шампиони.

Уште во 10-тата минута „Деа“ го отвори резултатот преку Алехандро Гомес. Иако Аталанта доминираше во првиот дел не успеа да постигне втор гол, а Милан дури и го заврши полувремето без ниту еден шут во рамките на домашниот гол.

Во вториот дел разиграната Аталанта ја наполни мрежата на тимот на Стефано Пиоли кој изгледа со овој пораз наскоро би можел да добие отказ.

Марио Пашалиќ во 61-вата, Јосип Иличиќ во 63-тата и 72-рата и Луис Муриел во 83-тата беа стрелци за домаќините.

Осми пораз за Милан сезонава кој останува на 21 бод, а до комплетирањето на колото ризикува да падне во вториот дел од табелата.

реклама

Во Кина откриен нов вид џиновски носорог, поголем од жирафа

Read more

На Ериксен ќе му биде вграден уред кој спасува живот, но носи и низа опасности

Read more

Четири хороскопски знаци кои привлекуваат сè околу себе

Read more

Емотивен момент во кампот на данската репрезентација: Се појави Кристијан Ериксен

Read more

Фудбал

Емотивен момент во кампот на данската репрезентација: Се појави Кристијан Ериксен

Read more

Енрике по ремито со Полска: Очекував повеќе од Шпанија

Read more

Кристијано Роналдо е најследена личност на Instagram

Read more

Ибрахимовиќ го оперираше коленото

Read more
 

Спорт

Ислами постави нов македонски рекорд

Читај повеќе

Емотивен момент во кампот на данската репрезентација: Се појави Кристијан Ериксен

Читај повеќе

Енрике по ремито со Полска: Очекував повеќе од Шпанија

Читај повеќе
  • play_arrow

Адетокумбо со дабл-дабл најзаслужен за елиминацијата на Бруклин

Читај повеќе

Кристијано Роналдо е најследена личност на Instagram

Читај повеќе

Ибрахимовиќ го оперираше коленото

Читај повеќе

Пандев го пропушти денешниот тренинг поради проблеми со зглобот

Читај повеќе
  • play_arrow

НБА: ЛА Клиперс првпат во клупската историја во конференциско финале

Читај повеќе
  • play_arrow

Адетокумбо за мајсторката со Бруклин: Ние сме создадени за овој момент

Читај повеќе