АТП листа: Федерер испадна од топ 10

Едниот од најдобрите тенисери на сите времиња, Роџер Федерер за првпат од јануари 2017 година не се наоѓа во првите топ 10 на АТП листата.

Швајцарскиот тенисер оваа сезона не играше на многу турнири што резултираше со лош резултат на АТП листата.

Федерер е на 11. место на најдобрите тенисери во светот.

Оваа сезона Федерер одигра само 13 натпревари бидејќи поради повредата не можеше да настапи на повеќе турнири.

Федерер од топ 10 испадна за прв пат во 2016 година, но откако паузираше поради операција на коленото. Тогаш експресно се врати на врвот на листата, но сега е прашање дали некогаш воопшто ќе се врати во топ 10.

Првото место сè уште му припаѓа на Новак Ѓоковиќ. Во топ 10 се и Циципас, Надал, Зверев, Рубљов, Беретини, Тим, Руд и Хуркач.

реклама

Водич за мажи: Како да зборувате „безобразно“ за време на секс ?

Read more

Тајра Бенкс 48. роденден го прослави со фотографија во костим за капење

Read more

Првата студија покажа: Омикрон успешно го избегнува имунитетот стекнат по природен пат

Read more

Ѓоковиќ со порака за здравје ги поддржа големите протести во Белград

Read more

Тенис

Ѓоковиќ со порака за здравје ги поддржа големите протести во Белград

Read more

Дејвис куп: Србија против Хрватска во полуфинале

Read more

Пакула: Не го уценуваме Ѓоковиќ, сакаме да ја заштитиме заедницата

Read more

Гонзалес: Ѓоковиќ ќе ги сруши сите рекорди, но нема да биде GOAT

Read more
 

Спорт

Шкупи ја зголеми предноста, Брегалница откина бод во Струмица

Читај повеќе
  • play_arrow

Нов пораз на лидерот Голден Стејт, ги изненади Сан Антонио

Читај повеќе

Ѓоковиќ со порака за здравје ги поддржа големите протести во Белград

Читај повеќе

Пелистер во топ 10 најлоши во Европа сезонава

Читај повеќе

Занети: Меси никогаш не беше блиску до Интер

Читај повеќе

Емил Павлов: Сонот ми е за две години да ја освојам титулата светски првак

Читај повеќе
  • play_arrow

Клиперс подобри од Лејкерс во дербито, Голден Стејт го разби Феникс

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали Северна Кореја навистина тврди дека има освоено Мундијал?

Читај повеќе

Почина легендата на ФК Партизан, Момчило Вукотиќ

Читај повеќе