Audi A1 ќе се пензионира

Кросоверите и SUV моделите се многу попопуларни во однос на седан и хетчбек, а ова е уште една причина зошто некои од традиционалните сегменти полека исчезнуваат.

Сегментот на мали автомобили со мали трицилиндрични и четирицилидрични мотори со внатрешно согорување најверојатно веќе нема да се произведуваат, па така и од Audi потврдија дека ќе престанат да го произведуваат моделот A1.

Во интервју за Automotive News директорот на Audi Маркус Дуесман рече дека A1 нема да ја доживее следната генерација. Тоа не значи дека нема да постои некој мал модел кој ќе го носи логото на Audi, но дефинитивно нема да користи SUS мотор.

„Многу ќе зависи од финалниот Еуро 7 стандард. Знаеме дека ќе биде многу тешко да понудиме SUS мотори во малите сегменти бидејќи трошоците ќе растат. Поради тоа Audi A1 нема да има наследник“, рече Дуесман.

Со ова ги потврдија гласините кои се појавија уште во февруари оваа година кога Дуесман рече дека е скапо да се електрифицираат малите автомобили.

Кога ќе се пензионира A1, Q2 ќе стане влезниот модел на Audi.

Тагови
реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Роналдо ја открива програмата на која ги должи неверојатното тело и форма

Read more

Интересни факти кои веројатно не ги знаете за машкиот оргазам

Read more

Климатизација во автомобилот: Која е идеалната температура за возење?

Read more

Авто новости

Климатизација во автомобилот: Која е идеалната температура за возење?

Read more

Lamborghini што остава без здив

Read more

Поглед во новиот McLaren 765LT Spider

Read more

Дебитираше новата Lada Niva Bronto во Русија

Read more
 

Автомобили

Климатизација во автомобилот: Која е идеалната температура за возење?

Читај повеќе
  • play_arrow

Lamborghini што остава без здив

Читај повеќе
  • filter

Поглед во новиот McLaren 765LT Spider

Читај повеќе
  • filter

Дебитираше новата Lada Niva Bronto во Русија

Читај повеќе
  • play_arrow

Нема бегање од летачката рака на законот: Дронот гледа сѐ

Читај повеќе
  • play_arrow

Tesla Semi камионот одложен за 2022 година

Читај повеќе

Оваа грешка при менување брзини може да предизвика скап дефект

Читај повеќе

Редок Mercedes SLR McLaren 722 чини вртоглави 2,6 милиони евра

Читај повеќе
  • play_arrow

Кој е побрз: Mercedes AMG C63 Black Series или BMW M3 F80?

Читај повеќе