Audi A3 и Land Rover Defender освоија 5 ѕвезди на Euro NCAP

Новите Audi A3 Sportback, Kia Sorento и Land Rover Defender ги добија максималните 5 ѕвезди за безбедност на Euro NCAP тестовите.

Последните тестови во 2020 година беа фокусирани на подобрување на компатибилноста на возилата. Audi A3 и SEAT Leon кои се базирани на MQB платформата на Volkswagen групацијата, добија по 5 Euro NCAP ѕвезди и го потврдија резултатот што Volkswagen Golf го оствари кон крајот на минатата година.

Што се однесува на Audi, безбедносниот рејтинг за возрасни патници е 89 отсто, а 81 отсто за деца, а SEAT оствари рејтинг од 92 и 88 отсто.

Новиот Defender значително ја унапреди безбедноста со интегрирање на низа напредни помошни системи за возачите, вклучувајќи го автономниот систем на кочење во итни ситуации.

Новиот Sorento исто така доби 5 ѕвезди.

Honda E доби 4 ѕвезди бидејќи нема напредни безбедносни системи како поголемиот модел Jazz.

Тагови
реклама

Водич за мажи: Како да зборувате „безобразно“ за време на секс ?

Read more

Тајра Бенкс 48. роденден го прослави со фотографија во костим за капење

Read more

Првата студија покажа: Омикрон успешно го избегнува имунитетот стекнат по природен пат

Read more

Ѓоковиќ со порака за здравје ги поддржа големите протести во Белград

Read more

Авто новости

Што е подобро во зима - 4x4 погон со all season гуми или погон на предните тркала со зимски гуми?

Read more

Toyota го претстави новиот Corolla Cross

Read more

Hyundai ја освои Top Gear наградата за автомобил и произведувач на годината

Read more

Maybach го претстави новото, необично купе-теренец

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow

Што е подобро во зима - 4x4 погон со all season гуми или погон на предните тркала со зимски гуми?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Toyota го претстави новиот Corolla Cross

Читај повеќе
  • filter

Hyundai ја освои Top Gear наградата за автомобил и произведувач на годината

Читај повеќе

Maybach го претстави новото, необично купе-теренец

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Tesla го претстави електричниот Cyberquad за деца

Читај повеќе
  • filter

BMW објави фотографии од тестирањето на електричниот i7

Читај повеќе

Што да направите ако сте наточиле погрешно гориво во резервоарот?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Edison „краде“ од Tesla: Дали Кинезите го копираа Cybertruck?

Читај повеќе
  • filter

Opel го претстави и караванското издание на новата Astra

Читај повеќе