Audi го претстави електричниот A6 e-tron

Audi го претстави концептот A6 e-tron на Саемот за автомобили во Шангај.

Германскиот произведувач оваа година претстави неколку нови електрични модели. Најпрвин, во февруари се појави е-tron GT, во половината на април ги претставија Q4 e-tron и Q4 Sportback e-tron, а сега го претставија и А6 e-tron Concept.

Audi A6 e-tron го движат 2 електрични мотори со 475 коњски сили и 800 Nm максимален вртежен момент.

Тој е заснован на PPE(Premium Platform Electric) платформата, па затоа од 0 до 100 км/час забрзува за помалку од 4 секунди.

Истата платформа ќе се користи и за електричните SUV автомобили Q5 e-tron и Q6 e-tron, a Porsche исто така ќе ја користи оваа платформа за новата генерација на моделот Macan.

Концептот е опремен со батерија со капацитет од 100 kW. Со полнење од само 10 минути може да се поминат дополнителни 300 километри, а за 25 минути се полни до 80% од максималниот капацитет.

Remote video URL

Погонот е на сите тркала.

Remote video URL
Тагови
реклама

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more

Нема начин да се спречи удар од голем астероид

Read more

Петар Грашо и Данијела Мартиновиќ раскинаа по 24 години врска

Read more

Работи што ги прави секој маж кој искрено ве сака

Read more

Авто новости

Како се снајде Porsche 911 GT3 RS MR на патеката во Нирбургринг?

Read more

Volkswagen го најави освежениот Tiguan Allspace

Read more

Ferrari ги претстави 812 Competizione и Competizione A

Read more

Кој е побрз: Audi S8 или Audi RS6?

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow

Како се снајде Porsche 911 GT3 RS MR на патеката во Нирбургринг?

Читај повеќе

Volkswagen го најави освежениот Tiguan Allspace

Читај повеќе
  • filter

Ferrari ги претстави 812 Competizione и Competizione A

Читај повеќе
  • play_arrow

Кој е побрз: Audi S8 или Audi RS6?

Читај повеќе
  • filter

Галерија на денот: Ова е новата Škoda Fabia

Читај повеќе
  • filter

Поглед во тјунираното Porsche Panamera

Читај повеќе

Hyundai го најави AX1

Читај повеќе
  • play_arrow

Поглед во луксузниот McLaren Elva кој чини 2 милиони долари

Читај повеќе

Што ново подготвуваат од Dacia?

Читај повеќе