Audi го претстави концептот Activesphere кој се трансформира во пикап

Audi го претстави концептот Activesphere кој дава визија за мобилноста во иднината на германската компанија.

Audi наведува дека станува збор за луксузно купе кое се трансформира во пикап. Богат е со висока технологја и идеи кои веројатно во блиска иднина ќе дочекаат нивна интеграција во сериските автомобили.

Remote video URL

Концептот ги комбинира стилот на Audi Sportback и AllRoad моделите во целосно електрично возило слично на SUV. Има воздушно подвозје со адаптивни амортизери.

Кога возилото е во офроуд мод, крилцата на 22-инчните фелни се отвораат за да ја оптимизираат вентилацијата, додека во возење по улица се затвораат со цел да пружат што подобра аеродинаимка.

Задниот прозор е функционален и се движи во рамнина со кровот за да се создаде простор за товар. Дел од задната маска се спушта за да креира врата за багажникот. Моторизираната преграда се отвора кога се користи просторот за товар, а служи за оддвојување на внатрешноста.

Во кабината се наоѓаат четири седишта. Кога автомобилот е во автономен режим, арматурната плоча, управувачот и педалите исчезнуваат. Се чини како седиштата да „лебдат во кабината”, а споени се со централна конзола која обезбедува греење и ладење.

Посебно внимание привлекуваат AR сетовите за главите на возачот и патниците, кои овозможуваат приказ на виртуелни содржини како контролни панели, информациски екрани и многу други содржини.

Audi го има развиено концептот на Premium Platform Electric платформата во соработка со Porsche. Оваа платформа ја користат различни возила, а концептот има два електрични мотори кои испорачуваат 242 КС и 720 Nm. Батеријата има капацитет од 100 kW.

Тагови
реклама

Лесен трик што ќе ги држи глувците надвор од подрумот, поткровјето или кујната

Read more

Како се чисти загорено дно на пегла со таблета парацетамол?

Read more

Неделен хороскоп од 26 февруари до 3 март: Голема трансформација за еден знак

Read more

Починат маж пронајден на улица во Скопје

Read more

Концепти

Поблиску до ѕвездите со концептот Chrysler Halcyon

Read more

Hyundai на 4 нозе: Електромобилот изгледа како од филм, но производителот има сериозни планови

Read more

Porsche 911 Turbo S на TechArt развива 790 КС

Read more

Тркала што се вртат за 90 степени: Дали новата технологија ќе ви користи?

Read more
 

Автомобили

Renault Scenic E-Tech е автомобил на годината во Европа

Читај повеќе

Што значат бројките и буквите на гумите?

Читај повеќе
  • filter

Подновен најмалиот Audi - што има ново?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Поблиску до ѕвездите со концептот Chrysler Halcyon

Читај повеќе

Mercedes издаде предупредување за 250.000 возила

Читај повеќе

Citroen тргна во технолошка офанзива: Претставен хибридниот C4 X

Читај повеќе

Што носи новиот BMW M5?

Читај повеќе
  • play_arrow

Возач со 9 животи: За влакно избегна смрт двапати во неколку секунди

Читај повеќе

Со кој автомобил ќе возите најдолго на „резерва“?

Читај повеќе