Audi го претстави концептот за новото електрично купе

Audi го претстави концептот за новиот електричен SUV кој во продажба пристигнува во 2021 година.

Се работи за Audi Q4 Sportback e-tron Concept кој наскоро ќе стане Sportback coupe-SUV верзија на стандардниот модел Q4 e-tron.

Q4 e-tron ќе биде првиот автомобил на Audi кој ќе ја користи MEB платформата на Volkswagen за електрични возила.

Благодарение на MEB платформата, Q4 Sportback e-tron поддржува батерија од 82 kWh. Засега не е познато дали моделот ќе биде понуден со помали батерии.

Од Audi потврдија дека ќе бидат достапни верзиите со погон на сите 4 тркала. Моделот со два мотора ќе развива 298 коњски сили, а од 0 до 100 км/ч ќе забрзува за 6,3 секунди. Максималната брзина е ограничена на 180 км/ч.

Погледнете го видеото за концептот:

Remote video URL
реклама

Како да го зголемите нивото на тестостерон на природен начин?

Read more

Спектакл на небото: Како да го гледате метеорскиот дожд Персеиди?

Read more

Disney го згасна брендот „20th Century Fox“

Read more

Мистерија на Арктикот подгрева теории на заговор: Што се крие на замрзнатиот континент?

Read more

Концепти

Nissan го подготвува новиот електричен SUV

Read more

Audi го претстави концептот за новото електрично купе

Read more

Nissan со тизер го најави електричниот кросовер Ariya

Read more

Volkswagen го објави последниот тизер за Arteon

Read more

Автомобили

  • play_arrow
  • filter

Изгледа како Mustang, вози како Tesla – рускиот електричен Aviar

Читај повеќе
  • play_arrow

Забавен тизер за Ford Puma ST, деби во септември

Читај повеќе
  • play_arrow

Кој е Томас Шeјфер, новиот шеф на Škoda?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ретка ѕверка: Zagato IsoRivolta GTZ ќе се произведе во само 19 примероци

Читај повеќе
  • play_arrow

Sony ќе тестира електричен автомобил

Читај повеќе
  • filter

Суперспортскиот модел на Mercedes сега развива 530 коњски сили

Читај повеќе
  • filter

Поглед во освежениот BMW M5

Читај повеќе

Елон Маск: Tesla автомобилите се прескапи, потребен е поевтин модел

Читај повеќе

Nissan го подготвува новиот електричен SUV

Читај повеќе