Audi годинава ќе го тестира својот Ф1 мотор

Ф1
Макфакс
/ 19.04.2023 / 18:25

Подготовките на Audi за влез во Формула 1 во 2026 година продолжуваат, откако од германскиот производител потврдија дека нивниот протитоп мотор ќе биде тестиран до крајот на годинава.

Брендот во сопственост на Volkswagen групацијата минатиот октомври потврди дека купува дел од Sauber групацијата, која се натпреварува во Ф1 со тимот на Alfa Romeo со мотори на Ferrari. Ф1 шампионатот од 2026 година воведува нови мотори со фокус на одржливост и на намалување на трошоците, а Заубер ќе стане фабрички тим на Audi.

Според членот на бордот на Audi, Оливер Хофман, проектот веќе функционира и повеќе од 260 специјалисти работат во фабриката во Нојбург во близината на седиштетото на компанијата во Инголштад.

„Основата на тимот се луѓе што веќе работеа во Audi, на кои им се приклучија специјалисти со Формула 1 искуство. До крајот на годината, ќе се комплетира тимот од 300 вработени“, вели Хофман.

Тагови
реклама

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Read more

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Read more

Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Read more

Експертите предупредуваат на „тивкиот убиец“ без симптоми

Read more

Ф1

Хамилтон пред Јапонското ГП: Се надевам Ред Бул нема да биде 30 секунди пред сите

Read more

Расел: Грешка од 1 сантиметар го расипа целиот викенд

Read more

Фетел: Не исклучувам враќање во Ф1

Read more

Саинс: Ферари беше побавен од дури пет тима во Зандворт

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Џанг спектакуларно го нокаутира Џојс

Читај повеќе
  • play_arrow

Роналдо во арапска носија изведе бедуински танц со меч

Читај повеќе

Mundo Deportivo: Модриќ наскоро ќе биде во тимот на Меси

Читај повеќе

Томас Милер има 100 победи во ЛШ

Читај повеќе
  • play_arrow

Роналдо не доби пенал, па му се налути на судијата

Читај повеќе

Капело објасни зошто Јувентус има предност во трката за Скудетото

Читај повеќе

Дрес од МЗТ за градоначалникот на Њујорк, Ерик Адамс

Читај повеќе

И Интер добива сопственик од Блискиот Исток?

Читај повеќе

Хамилтон пред Јапонското ГП: Се надевам Ред Бул нема да биде 30 секунди пред сите

Читај повеќе