Audi: Ќе покажеме како ќе изгледа автомобил без управувач

Audi најави премиери на два футуристички концепти за годинава.

На автосалоните во Шангај (16-25 април) и Франкфурт (12-22 септември) ќе даде увид во својот иден дизајн.

„Имаме концепти како што е Q4 e-tron што се горе-долу подготвени за производство, но и автомобили што се 10-15 години пред своето време, како Aicon. Едниот ќе го претставиме во Шангај, а другиот во Франкфурт“, изјави шефот на одделението за дизајн на Audi, Маркл Лихте.

Тој објасни дека E-tron GT и Q4 e-tron покажуваат нова генерација на дизајн што ќе се појави за три години. Меѓутоа, концептот што ќе го промивираат следниот месец во Кина претставува огромен чекор напред.

„Во Шангај ќе ја видите визијата за електричното возило за 10 години од сега. Ќе го видите следниот чекор во дизајнот. Концептот ќе ја покаже и автономијата Level 4 што ќе влијае врз промената на екстериерот. Овој автомобил ќе ви даде идеја како би можело да изгледа внатрешноста на автомобил без управувач“, рече Лихте.

реклама

САД ѝ го блокираа на Русија плаќањето на долговите, ја принудуваат на банкрот

Read more

Брозовиќ на суд ја демантираше аферата со Ванда Нара: Имав проблеми со сопругата

Read more

Кои хороскопски знаци ќе ја запознаат љубовта на својот живот до крајот на мај?

Read more

Елитните руски специјалци трпат тешки порази, вели британското разузнавање

Read more

Концепти

Mercedes го претстави идниот ривал на Porsche Taycan

Read more

Кинескиот BAIC BJ60 е мешавина од Jeep и Land Cruiser

Read more

Најголемото возило со погон на водород е големо колку станбена зграда

Read more

Hertz и Shelby го претставија Ford Mustang со повеќе од 900 КС

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow

Кои модели добија по пет ѕвезди на последното EuroNCAP тестирање?

Читај повеќе

Што повеќе се исплати: VW на струја или Golf бензинец?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како звучи Bugatti Bolide, вреден 4 милиони евра?

Читај повеќе

Поради неколку грама CO2 автомобилите поскапуваат за 1.000 евра

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Брутално: Пристигна најмоќниот сериски Golf во историјата на VW

Читај повеќе
  • play_arrow

Електричната G Class на Mercedes ќе може да се врти како тенк

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Mercedes го претстави идниот ривал на Porsche Taycan

Читај повеќе

Кои компактни половни автомобили најмногу се расипуваат?

Читај повеќе

Најскапиот автомобил во светот продаден за 135 милиони евра

Читај повеќе