Audi планира да произведе мал електричен градски автомобил

Audi планира да произведе повеќе електрични возила, а тука спаѓа и малиот компактен модел наменет за купувачите во Европа.

Директорот за маркетинг и продажба, Фермин Сонеира Сантос за Auto Express потврди дека автомобилот уште е во фаза на планирање.

„Го разработуваме концептот, но сè уште не е дизајниран автомобилот“, изјави Сантос.

Volkswagen групацијата ја најави MEB Entry платформата минатата година како база за најмалите електрични автомобили кои претстојат во понудата на Audi.

Овој мал градски автомобил ќе биде најевтин во понудата на електрични автомобили.

Првите од нив би требало да стигнат во 2023 година, а во понуда ќе бидат со неколку батерии.

Audi Al:Me концептот се појави на Саемот за автомобили во Шангај минатата година и е увид во она што може да го очекуваме во иднината од oваа автомобилска компанија.

Малиот хетчбек ќе има електричен мотор и батерија од 65 kWh.

реклама

10 вежби за слабеење кои секој може да ги прави дома

Read more

Сенатот го поддржа Трамп: Едногласно гласаше за забрана на TikTok

Read more

КОВИД умор: Дали и вам ви е смачено од пандемијата?

Read more

200 нови случаи на коронавирус од 1.828 тестирања

Read more

Концепти

Nissan го подготвува новиот електричен SUV

Read more

Audi го претстави концептот за новото електрично купе

Read more

Nissan со тизер го најави електричниот кросовер Ariya

Read more

Volkswagen го објави последниот тизер за Arteon

Read more

Автомобили

  • play_arrow

Забавен тизер за Ford Puma ST, деби во септември

Читај повеќе
  • play_arrow

Кој е Томас Шeјфер, новиот шеф на Škoda?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ретка ѕверка: Zagato IsoRivolta GTZ ќе се произведе во само 19 примероци

Читај повеќе
  • play_arrow

Sony ќе тестира електричен автомобил

Читај повеќе
  • filter

Суперспортскиот модел на Mercedes сега развива 530 коњски сили

Читај повеќе
  • filter

Поглед во освежениот BMW M5

Читај повеќе

Елон Маск: Tesla автомобилите се прескапи, потребен е поевтин модел

Читај повеќе

Nissan го подготвува новиот електричен SUV

Читај повеќе

Mitsubishi прекинува со испораката на нови модели во Европа

Читај повеќе