Audi подготвува неколку нови модели, меѓу кои и Q9

Минатиот месец Audi го претстави новиот SUV Q6, кој стана најголемиот модел на германската марка, но во подготовка е уште еден голем теренец.

Циклусот на планирање на производите на Audi е променет поради војната во Украина и глобалниот недостиг на чипови, но компанијата сепак планира наскоро да престане да продава модели со мотори со внатрешно согорување, при што секој модел ќе има барем уште еден производствен циклус пред сите да станат целосно електрични.

Најинтересниот модел што се очекува е SUV Q9, кој ќе го најде своето место над Audi Q7 и ќе им конкурира на BMW X7 и Mercedes GLS. Q9 се очекува да пристигне во 2025 година, можеби како последен модел со SUS мотор.

Во меѓувреме, Q8, вклучувајќи ги верзиите S и RS, добива освежување од крајот на 2023 година со благ хибриден систем од 12 волти и подобрувања во инфозабавниот систем. Q7 ќе претрпи слични промени, но дури во 2025 година. Популарниот Q5 исто така ќе претрпи голем редизајн во 2025 година и ќе остане во производство до 2033 година кога Audi ќе го испрати во историјата својот конвенционален погон. Конечно, Q3 се очекува во 2024 година со благ хибриден систем.

Што се однесува до седанот, A8 најверојатно нема да види какви било промени пред крајот на производството. А7 ќе биде подложен на фејслифт третман во 2025 година, додека А6 ќе добие технологија за помош на возачот и благ хибриден систем во втората половина на оваа година. А4 и А5 ќе бидат освежени во 2024 година, а А3 само во 2025 година.

Лошата вест се однесува на R8, кој нема да живее уште многу во сегашната форма. Суперавтомобилот со V10 мотор ќе премине на електричен погон по завршувањето на производството на сегашниот модел. Audi сака да продолжи со TT моделот во истиот капацитет, но следната генерација не е потврдена.

Од Audi се очекуваат голем број електрични модели, вклучувајќи го Q4 E-tron кој ќе пристигне малку подоцна оваа година, A6 E-tron доаѓа во 2024 година, проектот Artemis EV во 2026 година и други модели базирани на PPE платформата во 2025 година. E-tron ќе го добие своето последно освежување во 2023 година, додека E-tron GT ќе добие освежување во средината на циклусот во 2025 година.

Тагови
реклама

Бритни Спирс повторно се разголи на Instagram, обожавателите се загрижени

Read more

Анален секс за почетници: 13 прашања кои секогаш сте сакале да ги поставите

Read more

Колапс на доларот: Многумина го предвидуваат, но никако да се случи

Read more

Картаполов без кочници: Кажете што се случува на фронтот, Русите не се глупави

Read more

Авто новости

Manhart нуди Tesla Model 3 кој ќе се издвојува од толпата

Read more

Audi подготви два нови пакети за моделите RS4 Avant, RS5 и RS5 Sportback

Read more

Како Кинезите го решаваат проблемот со непрописно паркирани возила?

Read more

Ioniq 6 поминува 614 километри со едно полнење на батеријата

Read more
 

Автомобили

  • filter

Manhart нуди Tesla Model 3 кој ќе се издвојува од толпата

Читај повеќе

Audi подготви два нови пакети за моделите RS4 Avant, RS5 и RS5 Sportback

Читај повеќе
  • play_arrow

Како Кинезите го решаваат проблемот со непрописно паркирани возила?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ioniq 6 поминува 614 километри со едно полнење на батеријата

Читај повеќе

Доаѓа ново Porsche, различно од сè досега

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа блиска средба со автомобил кој вози во спротивна насока на автопат?

Читај повеќе

На која осовина да го ставите подобриот пар гуми?

Читај повеќе

BMW најави четири нови SUV модели

Читај повеќе

Renault ја враќа легендарната „четворка“, наскоро и премиера

Читај повеќе