Audi подготвува територија за голем влез во Ф1

Ф1
Ф.З.
/ 30.01.2023 / 15:38

Германскиот производител на автомобили купи малцински пакет акции во Sauber Group, објави денеска швајцарската компанија.

Sauber е инженерска компанија која е во автомобилскиот свет од 1970 година, а во натпреварувањето во Формула 1 влезе во 1993 година како Заубер. Од 2018 година неговите болиди се натпреваруваат под името Алфа Ромео Рејсинг.

Audi од 2026 година ќе влезе во светот на Формула 1 со свој фабрички тим за кој мотор развива Volkswagen, додека конструкција на болидот му е доделена на Sauber.

„Ова е важен чекор на патот кон влезот на Audi во Формула 1, предвидено за 2026, во што Sauber Group ќе биде стратешки партнер на германската марка“, соопштија од Sauber.

Заубер своите најуспешни години во Ф1 натпреварувањето ги имаше за време на партнерствата со други германски автомобилски великани (2006-2009), како BMW со кој во 2008 заврши на 2. место во поредокот за конструктори, а претходната година го освои 3. место. Од 2008 година датира и единствената победа на Заубер, која ја оствари Полјакот Роберт Кубица на трката за Големата награда за Канада.

Влезот во Ф1 Audi го најави минатата година, кога беше објавено дека од 2026 година ќе стапат во сила нови технички правила по кои болидите ќе бидат еднакво снажни, но поштедливи и еколошки поприфатливи, бидејќи нивната емисија на јаглероден диоксид ќе биде сведена на нула.

Тагови
реклама

Хиперсоничен авион ќе патува од Европа до Австралија за само 4 часа

Read more

Познати цените за новите Москвич модели

Read more

Италија го забрани ChatGPT, трката за развој излезе од контрола

Read more

Колку долго човек може да остане буден?

Read more

Ф1

Се активира старо правило во Ф1, ќе има казни за качување на ограда

Read more

Алонсо: Во Австралија одиме да го надградиме успехот од првите две трки сезонава

Read more

Рикардо возеше Ф1 болид во австралиска оф-роуд авантура

Read more

Верстапен: Не сум среќен, требаше да победам

Read more
 

Спорт

Ракометната ЛШ ќе се игра и за викенд, тренерите добија право на челенџ

Читај повеќе
  • play_arrow

Крафт најдолго леташе на Планица

Читај повеќе

Украина донесе одлука која ќе предизвика хаос во светот на спортот

Читај повеќе

Меси има 5 добри причини да се врати во Барса

Читај повеќе
  • play_arrow

Преродените Лејкерс на праг на директен влез во плеј-оф

Читај повеќе
  • play_arrow

Супержена: Го победи ракот и го донесе Челси до полуфинале на ЛШ

Читај повеќе

Куман: Претседателот на Барселона ме излажа за Меси

Читај повеќе

Де Хеа одби да го продолжи договорот со Манчестер Јунајтед

Читај повеќе

Откриено колку пари заработил Лука Модриќ во кариерата

Читај повеќе