Audi S8 или Bentley Flying Spur: Кој е побрз?

Стигна нова трка на забрзување од Carwow.

Ова е едно од оние полуксузни изданија, а не се за занемарување и нивните перформанси.

Audi S8 има 4.0-литарски Twin-Turbo V8 Hybrid кој испорачува 571 коњски сили на 6.000 вртежи во минута, а максималниот вртежен момент изнесува 800 Nm. За пренос на моќноста е задолжен осумстепениот автоматски менувач.

Bentley Flying Spur го придвижува 6.0-литарски Twin-Turbo W12 Gas и произведува дури 636 коњски сили со максимален вртежен момент од 900 Nm. Исто така има осумстепен автоматски менувач.

На хартија, Bentley е нешто помоќен, но и околу 200 килограми потежок.

Кој е побрз?

Remote video URL
реклама

Авто новости

Гиганти на иднината: BMW и Alibaba стануваат партнери

Read more

Fiat го претстави Tipo Cross

Read more

Стара љубов, нов модел: Како изгледа новото „фиќо“?

Read more

Ова е новиот Hummer со 1.000 електрични „коњи“

Read more

Автомобили

Гиганти на иднината: BMW и Alibaba стануваат партнери

Читај повеќе
  • filter

Fiat го претстави Tipo Cross

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Стара љубов, нов модел: Како изгледа новото „фиќо“?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ова е новиот Hummer со 1.000 електрични „коњи“

Читај повеќе

Истражување: Возачите на BMW се најагресивни

Читај повеќе
  • play_arrow

Yamaha го најави новиот „ѕвер“

Читај повеќе
  • filter

Brabus Rocket е „ѕвер“ со 888 коњски сили

Читај повеќе
  • play_arrow

Може да ви падне задниот браник – призна Tesla

Читај повеќе
  • play_arrow

Како е да се вози „ракета“ без прозорци и покрив?

Читај повеќе