Audi сонува електрични соништа: Новиот SUV концепт премиерно во Женева

Автомобилскиот саем во Женева секоја години ни носи возбудливи новитети од познатите производители, а оваа година таму ќе дебитира првиот електричен SUV концепт на германската компанија Audi.

Електричните автомобили се ин, тоа е јасно веќе неколку години. Сите поголеми компании од автомобилската индустрија се приклучија кон трендот на електрификација на возилата од нивнитепроизводни линии.

Audi, како дел од Volkswagen Group, исто така започна со пренасочување кон електрична енергија. По нивниот прв модел со електричен погон – Е-tron, кој премиерно беше претставен минатата есен, на крајот на ноември беше претставен и концептот E-tron GT.

Само неколку месеци подоцна, посетителите на Саемор за автомобили во Женева ќе имаат шанса да го видат најновиот концепт од Audi, наречен Audi Q4 E-tron, кое исто така има погон на електрична енергија.

Германскиот производител во пресрет на светската премиера на овој автомобил ги објави првите дизајнерски цртежи на моделот кој има повисоко растојание од површината, но доаѓа со силуета на купе.

Засега не се откриени детали за погонот и перформансите, но се очекува концептот Q4 E-tron да има слична конфигурација како и првиот сериски електричен модел на Audi, SUV E-tron. Тоа значи дека автомобилот би требало да добива енергија од два електромотори и да има погон на сите четири тркала.

реклама

Мурињо ни се фати за 5 сантиметри: Нѐ накодоши дека головите ни се ниски

Read more

Емоционално интелигентните луѓе никогаш нема да ги кажат овие реченици

Read more

Спасовски: Кривична пријава и суспензија за полицаецот од Битола кој нападна Ром

Read more

Ветераните на ОВК до ЕУЛЕКС: Ќе ви одговориме исто како на Југославија

Read more

Концепти

Kia ќе претстави 7 нови електрични модели до 2027 година

Read more

Nissan го откри изгледот на долгоочекуваниот наследник на моделот 370Z

Read more

Новиот Nissan GT-R R35 Final Edition ќе развива 710 КС

Read more

Dacia со тизери ги најави новите Sandero, Sandero Stepway и Logan

Read more

Автомобили

  • filter

Ferrari го претстави новиот „ѕвер“ Omologata

Читај повеќе
  • filter

Hyundai го претстави освежениот i30N: Еден од најдобрите спортски автомобили на пазарот

Читај повеќе
  • play_arrow

Прво „крукче“ во новиот VW Golf GTI Mk8 2020

Читај повеќе

Гигантот Harley-Davidson се повлекува од најголемиот пазар во светот

Читај повеќе
  • filter

Ова е новиот кросовер Puma ST на Ford

Читај повеќе
  • filter

Peugeot го претстави новиот 508 PSE со 355 КС

Читај повеќе

Volkswagen го претстави електричниот ID.4

Читај повеќе
  • filter

Renault го претстави новиот Megane Conquest

Читај повеќе
  • play_arrow

Маск со една изјава ја турна вредноста на Tesla за 50 милијарди долари

Читај повеќе