Audi сонува електрични соништа: Новиот SUV концепт премиерно во Женева

Автомобилскиот саем во Женева секоја години ни носи возбудливи новитети од познатите производители, а оваа година таму ќе дебитира првиот електричен SUV концепт на германската компанија Audi.

Електричните автомобили се ин, тоа е јасно веќе неколку години. Сите поголеми компании од автомобилската индустрија се приклучија кон трендот на електрификација на возилата од нивнитепроизводни линии.

Audi, како дел од Volkswagen Group, исто така започна со пренасочување кон електрична енергија. По нивниот прв модел со електричен погон – Е-tron, кој премиерно беше претставен минатата есен, на крајот на ноември беше претставен и концептот E-tron GT.

Само неколку месеци подоцна, посетителите на Саемор за автомобили во Женева ќе имаат шанса да го видат најновиот концепт од Audi, наречен Audi Q4 E-tron, кое исто така има погон на електрична енергија.

Германскиот производител во пресрет на светската премиера на овој автомобил ги објави првите дизајнерски цртежи на моделот кој има повисоко растојание од површината, но доаѓа со силуета на купе.

Засега не се откриени детали за погонот и перформансите, но се очекува концептот Q4 E-tron да има слична конфигурација како и првиот сериски електричен модел на Audi, SUV E-tron. Тоа значи дека автомобилот би требало да добива енергија од два електромотори и да има погон на сите четири тркала.

реклама

Тешки последици кои пациентите со COVID-19 ги чувствуваат месеци по оздравувањето

Read more

Охрабрувачки бројки на заразени од COVID-19 по „црната рекордна недела“

Read more

Наја Ривера официјално прогласена за мртва, се исклучува можноста за убиство или самоубиство

Read more

Се укинува забраната во ресторани и кафулиња да седат само двајца на иста маса

Read more

Концепти

Audi го претстави концептот за новото електрично купе

Read more

Nissan со тизер го најави електричниот кросовер Ariya

Read more

Volkswagen го објави последниот тизер за Arteon

Read more

Opel објави тизер за новиот дизајн на Mokka

Read more

Автомобили

 • filter

BMW го претстави моделот iX3 – првиот електричен SUV

Читај повеќе
 • filter

Започна сериското производство на луксузниот SUV на Aston Martin

Читај повеќе
 • filter

Ares Design го претстави суперавтомобилот Panther ProgettoUno

Читај повеќе
 • filter

Lamborghini го претстави најмоќниот модел досега

Читај повеќе
 • play_arrow
 • filter

Audi го претстави концептот за новото електрично купе

Читај повеќе
 • play_arrow
 • filter

Mazda ја претстави „тројката“ која развива 250 КС

Читај повеќе
 • play_arrow

Nissan со тизер го најави електричниот кросовер Ariya

Читај повеќе
 • play_arrow
 • filter

Suzuki Across или Toyota RAV4?

Читај повеќе
 • filter

Луксуз и комфор: Bentley го претстави освежениот Bentayga

Читај повеќе