Audi: Тркала поголеми од 23 инчи? Нема смисла!

Во Audi сметаат дека горната граница за големина на автомобилски тркала е 23 инчи и не планираат да прават поголеми автомобили од моделите како Q7 и Q8.

Премиум SUV моделите, особено оние со високи перфоманси, имаат сѐ поголеми алуминиумски фелни, па многумина се прашуваат каде е границата на која ќе застанат кога станува збор за пречникот на тркалата.

Шефот на одделот за дизајн во Audi, Марк Лихте, смета дека треба да се застане на тркала со пречник од 23 инчи, големина што овој автомобилски производител ја нуди како опција кај моделот RS Q8.

Во разговор со Motor Authority Лихт рече дека „нема смисла да се прават тркала поголеми од тоа“, бидејќи ни идните SUV модели на Audi нема да бидат поголеми од RS Q8.

Audi RS Q стандардно се испорачува со сет од 22-инчни алуминиумски фелни, а по желба и со доплата купувачот може да добие тркала од 23 инчи.

Покрај огромните тркала, RS Q8 ги има и најголемите гуми досега поставени на еден продукциски модел на Audi, со димензии 295/40.

Сепак, не се сите сложни со ставот на Лихт.

Шефот на одделот за дизајн во General Motors смета дека во неговата компанија се планира производство на уште поголеми тркала за одредени идни модели, со пречник од 24, па и 26 инчи. Тој не нагласи за кои модели се планирани овие мегатркала.

реклама

Мурињо го одржа зборот: Се сликаше со македонскиот новинар

Read more

Кејот на Вардар имал калдрма...

Read more

Што ќе се случи во вашиот организам ако редовно користите куркума?

Read more

Зошто не можеме да се ослободиме од наслагите од долниот дел на стомакот?

Read more

Авто новости

Volkswagen го претстави електричниот ID.4

Read more

Renault го претстави новиот Megane Conquest

Read more

Маск со една изјава ја турна вредноста на Tesla за 50 милијарди долари

Read more

Бели, црни, сиви и сребрени - зошто возачите бираат „здодевни“ нијанси на автомобилот?

Read more

Автомобили

Volkswagen го претстави електричниот ID.4

Читај повеќе
  • filter

Renault го претстави новиот Megane Conquest

Читај повеќе
  • play_arrow

Маск со една изјава ја турна вредноста на Tesla за 50 милијарди долари

Читај повеќе
  • play_arrow

Бели, црни, сиви и сребрени - зошто возачите бираат „здодевни“ нијанси на автомобилот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Прв поглед на новите 2020 BMW M3 & M4 со Top Gear

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Зошто Американците не го сакаа легендарното „југо“?

Читај повеќе
  • filter

VW ѝ се „закани“ на Tesla: Ќе произведуваме 500.000 електрични модели годишно

Читај повеќе
  • filter

Nissan 300ZX од 1990 година се продава со иста цена како новиот модел 370Z

Читај повеќе
  • filter

BMW ги откри деталите за новата генерација на моделите M3 и M4

Читај повеќе