Austral е името на новиот SUV на Renault

Изведен од латинскиот збор australis, Austral се користи во многу европски јазици, вклучувајќи го и францускиот, а ова е особено важно за брендот кој е горд на своите корени.

Според зборовите на Силвија Дос Сантос, зборот austral е совршен за еден SUV.

Austral e дел од новата понуда на компактни SUV автомобили од Renault кои се микс на одлична технологија и овозможуват уживање во еколошко возење. Автомобилот е долг 4,51 м и може удобно да патуваат 5 патници.

Откако ги претставија Mégane Conquest и новиот Mégane E-TECH Electric, Renault продолжува да го проширува Ц-сегментот со новиот модел Austral.

Austral ќе го замени Kadjar, а овој модел ќе биде претставен во пролет 2022 година.

Remote video URL
Тагови
реклама

Секс во бременост: Дали е безбеден за бебето и кои пози и се најудобни на жената?

Read more

Ситуации и места каде што е најлесно да се заразите со омикрон

Read more

Зеленчук што дебелее: Ако сте на диета, внимателно колку го јадете

Read more

IQ мапа: Кој е поглуп, а кој попаметен од Македонците во Европа?

Read more

Авто новости

Audi презема контрола врз најпрестижниот британски бренд

Read more

Aston Martin го најави „најмоќниот луксузен SUV во светот“

Read more

Како Италијанците го спасија Volkswagen пред 60 години?

Read more

Велосипеди пред автомобили? Германците се навикнуваат на новиот сообраќаен знак

Read more
 

Автомобили

Audi презема контрола врз најпрестижниот британски бренд

Читај повеќе
  • play_arrow

Aston Martin го најави „најмоќниот луксузен SUV во светот“

Читај повеќе

Како Италијанците го спасија Volkswagen пред 60 години?

Читај повеќе

Велосипеди пред автомобили? Германците се навикнуваат на новиот сообраќаен знак

Читај повеќе
  • play_arrow

Off-road дуел на теренци: Niva vs Jimny vs Duster

Читај повеќе

Дали би купиле „виетнамско BMW“ со 10 години гаранција?

Читај повеќе

Ново одложување - ништо од Tesla Cybertruck и годинава

Читај повеќе
  • play_arrow

Погледнете го тестирањето на прототип на летечки автомобил

Читај повеќе

Хакер тврди дека има „целосна контрола“ над повеќе од 25 Tesla автомобили

Читај повеќе