Авганистанците по земјотресот немаат што да јадат и им се заканува колера

Авганистанците кои го преживеаја најразорниот земјотрес во последните 20 години, немаат храна, немаат засолниште и стравуваат од ширење на колера.

Епицентарот на земјотресот со јачина од 6,1 степени според Рихтеровата скала од 22 јуни бил во провинцијата Пактика. Повеќе од 1.000 луѓе загинаа, а повеќе од 3.000 луѓе беа повредени. Катастрофалната инфраструктура го отежнува транспортот на повредените во болница, а за транспорт се користат и талибански воени хеликоптери.

Талибанските власти соопштија дека спасувачките операции се завршени. Уништени се бројни куќи, а стотици семејства немаат ниту засолниште. Живеат во импровизирани шатори.

Меѓународните хуманитарни организации испратија помош во Авганистан, кој уште пред земјотресот беше погоден од тешка хуманитарна криза, јавува BBC.

Земјотресот се случи ноќе, кога повеќето луѓе спиеја, а беше почувствуван и во Пакистан и Индија. Следеше откако Талибанците повторно ја воспоставија власта во оваа држава, поради што многу други земји ѝ ја ускратија помошта што ѝ ја даваа дотогаш.

реклама

Хороскопски знаци на кои постојано им е потребно внимание

Read more

Србин уапсен во Грција, Хрватска го бара за воени злосторства

Read more

Дончиќ ги смени навиките и никогаш не изгледал подобро

Read more

Македонија или Див Запад: „Жолта минута“ на Арбер Адеми од ДУИ

Read more

Свет

Шолц и Макрон по Г7: Русија не може да успее во инвазијата врз Украина

Read more

Песков: Русија ќе ја прекине офанзивата кога Украина ќе капитулира

Read more

Шведските Курди стравуваат: Ќе ја платиме цената за влез во НАТО

Read more

Дете во Канада почина откако било оставено во вжештен автомобил

Read more
 

Вести

Шолц и Макрон по Г7: Русија не може да успее во инвазијата врз Украина

Читај повеќе

Песков: Русија ќе ја прекине офанзивата кога Украина ќе капитулира

Читај повеќе

Шведските Курди стравуваат: Ќе ја платиме цената за влез во НАТО

Читај повеќе

Адеми: Жалам за инцидентот, имаше насилство врз мене

Читај повеќе
  • play_arrow

Синедејс 2022 отвора со македонската премиера на играниот филм „Мими“

Читај повеќе

Претреси во штипскиот затвор: Пронајдени мобилни телефони, оружје, пари и дрога

Читај повеќе

Дете во Канада почина откако било оставено во вжештен автомобил

Читај повеќе

Продолжен притворот за лице осомничено за трговија со две девојки

Читај повеќе

101-годишен поранешен чувар во нацистички логор осуден на пет години затвор

Читај повеќе