Авганистанските воени хеликоптери гаѓале талибанци, усмртиле и раниле деца

Авганистанските воени хеликоптери убиле две деца на возраст од 10 и 12 години и раниле уште најмалку две, додека две други се водат за исчезнати, во бомбардирање на едно село на истокот од провинцијата Газни, соопштија денеска регионални официјални претставници.

Шефот на покраинскиот совет во Газни, Несар Ахмад Факири, изјави денеска дека авганистанските воени хеликоптери сакале да пукаат врз Талибанците во селото и дека по грешка ги погодиле децата.

Тој додаде дека по неуспешниот воздушен напад бунтовниците успеале да избегаат од селото.

Жителите на селото Де-Хаџи изјавија дека пет деца се повредени, а две се водат како исчезнати, па затоа е нејасно зошто се разликуваат бројките за жртвите меѓу владините претставници и очевидците.

Очевидци вчера виделе како хеликоптерите ја ракетираат селската џамија, училиштето и станбени објекти, додавајќи дека двете деца биле убиени во семејната продавница.

Тие додаваат дека татко им ги оставил сами во продавницата додека тој заминал на верска церемонија, додека ранетите момчиња не биле дел од истото семејство.

– Телата на браќата беа изгорени до непрепознатливост, рече очевидецот Абдул-Кајом, додавајќи дека двете исчезнати момчиња најверојатно се под урнатините од бомбардирањето.

Американските медиуми пренесуваат дека во Авганистан сѐ уште има борби и тоа во време кога претставници на авганистанската Влада и Талибанците разговараат во Катар за да се заврши повеќедецениската војна.

реклама

Кога COVID-19 ќе стане лесна болест како настинка?

Read more

Моќна порака: Погледнете како ТВ водителка ги поддржа жртвите на сексуално насилство

Read more

Бугарски програмер доби одговор од Илон Маск по 154 дена чекање

Read more

Меланија не избра американски дизајнер ни за нејзиниот последен ден како прва дама

Read more

Свет

Белата куќа ги избриша сите снимки со Трамп од нејзиниот YouTube канал

Read more

Во Британија и Португалија рекорден број починати од коронавирус

Read more

Бајден: Денеска е ден на демократијата, на историјата, на надежта

Read more

Најмалку двајца загинати во експлозијата во Мадрид, евакуиран домот за стари лица

Read more
 

Вести

Белата куќа ги избриша сите снимки со Трамп од нејзиниот YouTube канал

Читај повеќе

Во Британија и Португалија рекорден број починати од коронавирус

Читај повеќе

Рестораните и угостителските објекти од утре ќе работат до 21 часот

Читај повеќе

Бајден: Денеска е ден на демократијата, на историјата, на надежта

Читај повеќе

Второто полугодие продолжува со истите мерки и протоколи

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Најмалку двајца загинати во експлозијата во Мадрид, евакуиран домот за стари лица

Читај повеќе
  • play_arrow

Гледајте ја во живо инаугурацијата на Бајден

Читај повеќе

Прв полициски час во Холандија по Втората светска војна

Читај повеќе
  • play_arrow

Трамп замина сосе нуклеарните шифри – што ќе се случува сега?

Читај повеќе