Авицена лабораторија отвора нов посебен простор за тестирање на COVID-19

 „Авицена лабораторија“ стави во функција комплетно нов, посебен простор за земање примероци за тест за COVID-19, со цел подобрување на здравствените услуги и квалитетна грижа за здравјето на граѓаните. 

Овој простор за прием на пациенти и земање примероци за тест за COVID-19 е целосно физички одвоен од постојниот влез на лабораторијата и од постојната чекалница. 

Истовремено, трикратно се зголемува и капацитетот за изработка на тестови за COVID-19 на дневно ниво, бидејќи лабораторијата е во фаза на инсталација на дополнителна високософистицирана опрема за целосна автоматска изработка на Real-time PCR тестови. На овој начин ќе се намали и времето за закажување тестирање и за добивање резултат. 

Сите редовни пациенти ќе се примаат преку ВЛЕЗ 1 – досегашниот постоен влез на лабораторијата. Просторот за прием и чекалницата се реновирани и повторно преуредени за сите клиенти и пациенти, за сите видови лабораториски услуги и во овој дел нема да се врши прием на пациенти за тест за COVID-19. 

Приемот на пациенти за тест за COVID-19 ќе се одвива во новиот одвоен дел преку ВЛЕЗ 2, кој се наоѓа веднаш до влезот на хотелот „ТЦЦ Гранд Плаза“, ориентиран кон бул. „8 Септември“. 

Закажувањето за тест за COVID-19 се врши на тел. 071/278-529 или 078/218-731

Како приватна здравствена установа, „Авицена лабораторија“ уште од самиот почеток презема одговорност пред граѓаните и општеството, и активно се вклучи во борбата против оваа пандемија. Тимот на „Авицена лабораторија“ се обврза активно да ги стави на располагање сите ресурси, искуство и знаење, со цел подобро справување со ситуацијата и постојана достапност за потребите на клиентите, во насока на подобрување на здравствените услуги за сите граѓани. 

реклама

Зошто авионите не летаат преку Тихиот Океан?

Read more

Најнезаборавните пенали во поновата фудбалска историја

Read more

Десет бизарни предмети од Земјата што сега лебдат во вселената

Read more

Убавица на денот: Алена Шишкова

Read more

Промо

Новата линија на апарати за домаќинство на Беко уништува повеќе од 99% од бактериите и вирусите, вклучително и коронавирусот

Read more

Дознајте каде се крие зајакот со апликацијата Skopje ZOO

Read more

Модна разгледница од Fashion Group

Read more

Европа го претстави брендот „1882“: Премиум чоколадо со врвни состојки

Read more

Ново

  • play_arrow

Пингвински приказни: Борба за живот

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавен трејлерот за „The Christmas Chronicles 2“ со Курт Расел и Голди Хоун

Читај повеќе

Ова се најпродаваните конзоли на сите времиња: Која е вашата омилена?

Читај повеќе

Какви порно филмови сака секој хороскопски знак?

Читај повеќе
  • filter

Porsche ги претстави новите модели Panamera, најмоќниот развива 700 КС

Читај повеќе
  • filter

20 октомври 2011, либиските бунтовници го убиле Муамер Гадафи

Читај повеќе
  • play_arrow

Yugo запали по 15 години дремење во пустина

Читај повеќе

Диета која трае само 72 часа - дали би ја пробале?

Читај повеќе
  • play_arrow

Елон Маск ја откри локацијата на првата база на Марс

Читај повеќе