„Авицена лабораторијa“ со намалени цени и зголемен капацитет за тестирање за КОВИД-19

Како здравствена институција што од почетокот на пандемијата активно се вклучи во борбата со вирусот SARS-CoV-2, „Авицена лабораторијa“ продолжува активно да ги става на располагање сите капацитети, искуства и знаења, со цел подобрување на здравствените услуги и квалитетна грижа за здравјето на граѓаните.  

Почнувајќи од 16 ноември 2020 година, тестовите за ковид-19 се со намалени цени, и тоа цената на молекуларен PCR-тест изнесува 2.600 денари, ретестирање кај пациенти што претходно имаат направено каков било тест за ковид-19 (PCR, брз тест или серолошки) 2.400 ден., молекуларниот тест што истовремено го детектира новиот SARS-CoV-2 вирус и вирусот на грип е достапен по цена од 3.000 денари, а намалени се и цените на пакетите за анализа на молекуларниот тест заедно со антитела во крвта. Постои и семеен попуст - за тестирање најмалку 3 члена од исто семејство, цената за еден PCR тест е 2400 денари.

Освен што „Авицена лабораторија“ отвори нов простор за прием на пациенти и за земање примероци за тест за ковид-19 кој е целосно физички одвоен од останатиот дел на лабораторијата, истовремено трикратно се зголеми и капацитетот за изработка на тестови за ковид-19 на дневно ниво.

Имено, во „Авицена лабораторија“ веќе е инсталиран високософистициран и најсовремен робот-систем за целосно автоматска обработка на примероци за молекуларна дијагностика, кој е единствен од ваков тип во нашата држава. На овој начин се зголемува капацитетот за изработка на тестови, а се намалува времето за добивање резултат.

Сите типови на тестови за ковид-19 во „Авицена лабораторија“ се закажуваат на следните телефонски броеви: 071/278-529; 078/218-731; 071/269-623 и 072/319-850 .

реклама

Кој е полицаецот кој со три потези спречи трагедија во Капитол хил?

Read more

Нов скандал го тресе Холивуд: Актерот Арми Хамер обвинет дека е канибал и садист

Read more

Совети како да правите селфи фотографии како професионалец

Read more

Беровец лажел дека е киднапиран и изнудил 10.000 евра од татко му

Read more

Промо

Интегрирано решение на „Комволт“ за заканите на рансомвер

Read more

Дедо Мраз вози за Кликни Јади!

Read more

Државна Лотарија и Црвен крст започнаа со хуманитарна акција за поддршка на ранливи категории граѓани во борба со Ковид-19

Read more

Дали знаете како да ги совладате загадувачите на воздух во домот?

Read more
 

Ново

Во Јакутија измерени -50 степени Целзиусови

Читај повеќе
  • play_arrow

Харден испиша историја во НБА лигата на дебито за Бруклин

Читај повеќе

Минусни температури во цела држава, на Попова Шапка -16 степени

Читај повеќе

Законот за попис пред гласање, опозицијата собира потписи да го поништи

Читај повеќе

Сончево и студено со мала до умерена облачност

Читај повеќе

Втор висок пораз на македонските ракометари на Мундијалот во Египет

Читај повеќе

Совети како да правите селфи фотографии како професионалец

Читај повеќе
  • play_arrow

Погледнете како вози летачки Cadillac

Читај повеќе

Нови 361 заразени, починати 14, оздравени 2.116 лица

Читај повеќе