Австралиец го собори светскиот рекорд - сурфаше повеќе од 30 часа

Австралиецот Блејк Џонстон го собори светскиот рекорд за најдолго сурфање.

Станува збор за Блејк Џонстон кој непрекинато сурфал 30 часа и 11 минути во водите на плажата Кронула во јужниот дел на Сиднеј. Но, тој не застана тука и им кажа на новинарите дека ќе продолжи да сурфа, а благодарение на својот „маратон“ собра 240.000 австралиски долари за добротворни цели.

Овој 40-годишник сурфал на повеќе од 600 бранови, а со оглед на времето поминато во вода, постои ризик од слепило, инфекции на увото, дехидратација, замор од недостаток на сон, хипотермија и напади на ајкула. Денеска на кратко излегол на плажа за да земе капки за очи и да направи лекарски преглед.

Remote video URL

Пред да започне со својот предизвик, Џонстон рече дека може да сурфа повеќе од 40 часа. Неговата цел е да се собере пари за Фондацијата Чампи Пулин основана во спомен на австралискиот олимписки сноубордер Алекс Чампи Пулин, кој се удави во 2020 година. Тој, исто така, им помага на добротворни организации за ментално здравје, делумно во чест на неговиот татко, кој изврши самоубиство пред десет години.

Тагови
реклама

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Чек дис аут

Најубавата собирачка на топчиња која го крсти детето по Рафаел Надал

Read more

„Кинеската Атлантида“: Град под вода кој е целосно зачуван

Read more

Бездомник во Италија доби на лото, едвај успеа да ги земе парите

Read more

Зошто сонуваме дека ни паѓаат забите?

Read more
 

Магазин

Евтино, а вкусно: Макарони со компири и сланина

Читај повеќе

Зошто е важно да внесувате цинк и кои се најдобрите извори?

Читај повеќе

Пет загрижувачки начини на кои студеното време влијае на телото

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Најубавата собирачка на топчиња која го крсти детето по Рафаел Надал

Читај повеќе

Колку време смеете да го чувате месото во замрзнувач?

Читај повеќе

Луѓето родени во 90-тите имаат полошо ментално здравје од која било друга генерација

Читај повеќе

Зошто родителите сè почесто го бираат шведскиот модел на воспитување деца?

Читај повеќе

Само уште неколку часа ве двојат од луксузно патување во Дубаи, BMW1, iPhone 14 pro, гејминг лаптоп Lenovo

Читај повеќе
  • play_arrow

Доктор предупредува што може да се случи ако спиеме само 5 часа

Читај повеќе