УФЦ 245

Австралиецот Александер Волкановски е новиот УФЦ шампион

Австралиецот Александер Волкановски се чини долго време ќе владее во перолесната категорија на УФЦ, судејќи по одличната борба во која го победи Макс Халовеј синоќа во Лас Вегас и стана новиот шампион на УФЦ.

31-годишниот Волкановски, кој има македонско потекло по таткова страна и грчко од страна на мајка му, стана првиот ММА борач роден во Австралија кој освоил УФЦ титула.

Еден од судиите на УФЦ настанот 245 ги оценил сите рунди во корист на Волкановски со скор 50-45, а останатите двајца дале оцена 48-47 за Австралиецот.

Волкановски упати повеќе удари во секоја од рундите, а особено успешен беше во ударите по нога во победата врз ММА легендата Халовеј.

Сега во кариерата тој има осум победи од осум борби, а Холовеј го претрпе петтиот пораз.

„Австралија, го носам појасот дома!“, изјави Волкановски откако беше прогласен за УФЦ шампион во перолесна категорија.

реклама

Морничави остатоци од напуштени хотели низ Југославија

Read more

Овие хороскопски двојки не се идеални, но може да успеат

Read more

Измачувал животни и се фалел на социјални мрежи

Read more

Објавени првите подетални вести за состојбата на Михаел Шумахер

Read more

Останати спортови

Најболниот удар во историјата на ММА – право во меѓуножјето!

Read more

Ниту Трамп не успеа да го запре погубувањето на Навид Афкари

Read more

Олимписките игри во Токио ќе се одржат без разлика дали има COVID-19 или не

Read more

Милјана Ристиќ победи на женската трка во Скопје

Read more

Спорт

  • play_arrow

Официјално: Бејл се врати во Тотенхем по седум години

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Тотенхем го доби Бејл прилично евтино

Читај повеќе

На Ѓоковиќ му „пукна филмот“ и го тресна ракетот од земја

Читај повеќе
  • play_arrow

Пола кило бурек и два литра „кока кола“ – ова беше исхраната на Јокиќ пред да стане НБА ѕвезда

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпреценети трансфери направени летово

Читај повеќе

Депај нема да го нашушти Лион

Читај повеќе

Агуеро веројатно нема да заигра за Сити до ноември

Читај повеќе

Почнува Серија А: Кој ќе го запре Јувентус?

Читај повеќе
  • play_arrow

Адетокунбо вторпат по ред прогласен за најкорисен играч во НБА

Читај повеќе