Австралија целосно ги гаси 3G мрежите

Австралиската управа за комуникации и медиуми (АЦМА) објави дека целосно ќе ги изгаси 3G мрежите во оваа земја.

TPG Telecom (исто така познат како Vodafone) веќе ја исклучи својата 3G мрежа, двата преостанати оператори ќе го сторат тоа за три и пол месеци. Во краткото соопштение објавено на веб-страницата се наведува дека Telstra и Optus ќе ги затворат своите мобилни мрежи оваа година. Telstra ќе го направи тоа на 31 август, а Optus неколку дена подоцна.

АЦМА ги потсети корисниците дека 3G уредите нема да бидат функционални, односно нема да можат да испраќаат пораки и да остваруваат повици, па дури и да се јават на бројот за итни случаи.

Ќе бидат погодени и оние со 4G уреди кои сè уште вршат гласовни повици преку 3G мрежи (мобилни телефони што не поддржуваат VoLTE). На корисниците им се советува да контактираат со нивниот оператор за дополнителни инструкции. Според АЦМА, повеќето уреди кои се изложени на ризик се всушност постари 4G уреди купени во странство.

Австралиското здружение за мобилни комуникации (АМТА) нагласи дека сите 3G уреди, не само мобилните телефони, ќе бидат погодени од исклучувањето на 3G мрежата. Тоа вклучува таблет компјутери, паметни часовници, EFTPOS машини (терминали за картички), медицински аларми и други лични решенија за итни случаи.

АМТА ги повика клиентите да преземат итна акција и да се надополнат со понови решенија за да се спречат прекини на услугите. Дополнително, постои официјална програма за бесплатно рециклирање на старите мобилни уреди, кои дефинитивно ќе мора да се исфрлат по исклучувањето на 3G мрежата.

Тагови
реклама

Ревматолог советува што да јадете наутро за здрави зглобови

Read more

Почна владеењето на Близнаците: Што ќе донесе за секој хороскопски знак?

Read more

Неколку трикови за идеални пржени лепчиња

Read more

Дали редовно го јадете зеленчукот што смирува воспаленија и го намалува холестеролот?

Read more

Вести

Сондата Juno сними фасцинантни фотографии од Европа, месечината на Јупитер

Read more

Winamp се враќа во полн сјај

Read more

Зошто пчелите произведуваат мед? 7 тајни од светот на пчелите

Read more

Решена мистеријата стара 4.000 години за изградбата на пирамидите во Гиза

Read more
 

Гик

Сондата Juno сними фасцинантни фотографии од Европа, месечината на Јупитер

Читај повеќе

Winamp се враќа во полн сјај

Читај повеќе
  • filter

Зошто пчелите произведуваат мед? 7 тајни од светот на пчелите

Читај повеќе

Дали Facebook може да ве извести кога некој ќе направи скриншот од ваша содржина?

Читај повеќе

Решена мистеријата стара 4.000 години за изградбата на пирамидите во Гиза

Читај повеќе

Интервју со Иван Брзовски: Magenta TV – редефинирање на телевизијата во дигиталната ера

Читај повеќе

Откриен мистериозен подземен влез во близина на Големата пирамида

Читај повеќе

Готово е: Од денеска само X

Читај повеќе

Голема закана за YouTube: TikTok тестира видео од 60 минути

Читај повеќе