ФИБА СВЕТСКО ПРВЕНСТВО КИНА 2019

Австралија ја победи Чешка и стана последниот полуфиналист на СП 2019

Кошаркарите на Австралија се последните учесници во полуфиналето на Светското првенство во кошарка што се игра во Кина – тие им се придружуваат на Аргентина, Шпанија и Франција во борбата за медали.

Австралија денеска ја совлада Чешка со резултат од 82:70 и се избори за полуфинале.

Пети Милс беше најефикасен во редовите на победничката екипа со 24 поени и 6 асистенции, додека во екипата на Чешка подобар од останатите беше Томаш Саторански на кого му недостигаше еден скок за трипл дабл (13 поени, 9 скокови и 13 асистенции).

Полуфиналните средби се на распоред во петок, а играат Шпанија-Австралија (од 10 часот) и Аргентина-Франција (14 часот).

реклама

Долго чувана тајна: Србите погодиле и втор F-117 за време на бомбардирањето на НАТО

Read more

Кинески виролог предупредува: Нови видови коронавирус се закана за луѓето

Read more

Ноќеска регистриран земјотрес во скопското епицентрално подрачје

Read more

Непознат објект прелета покрај Земјата, научниците не знаат што е

Read more

Кошарка

Дејвис потпиша петгодишен договор со Лејкерс

Read more

Леброн останува во Лејкерс до крај на сезоната 2022/23

Read more

Прекинати квалификациите на кошаркарите

Read more

Кошаркарите не играат против Италија, има позитивни

Read more

Спорт

Фудбалерка доби отказ поради непримерни видеа на Snapchat

Читај повеќе

ПМФЛ: Шкендија триумфираше во Велес

Читај повеќе
  • play_arrow

Навивачите разочарани од восочната фигура на Меси

Читај повеќе

Сејдини: За карти за ЕУРО 2020 ФФМ ќе им даде предност на медицинските лица

Читај повеќе

Наполи официјално го преименува стадинот во чест на Марадона

Читај повеќе

Додека Пандев и соиграчите се мачеа, резервите си играа на смартфоните

Читај повеќе

Заврши авантурата на Патрик Виера во Ница

Читај повеќе
  • play_arrow

Грожан: Умирав среде пламенот, но ќе возам на последното ГП

Читај повеќе

Левандовски за откажувањето на Златна топка: Многумина знаат дека ја имав најдобрата сезона

Читај повеќе